statystyki

Ważą się losy PCC od restrukturyzacji

autor: Patrycja Dudek09.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 09.03.2015, 09:04
Unia Europejska

Unia Europejskaźródło: ShutterStock

Unijny trybunał nie odpowiedział jeszcze, czy spółka komandytowo--akcyjna jest spółką kapitałową, lecz NSA nie ma już w tej sprawie wątpliwości. Idąc krok dalej, za taką uważa także komandytową.

Reklama


Co więcej, wkrótce NSA po raz pierwszy wypowie się co do statusu spółki jawnej. Zdaniem Łukasza Adamczyka, doradcy podatkowego w Kancelarii Prof. Wierzbowski i Partnerzy, nie ma żadnych przeszkód, aby ją również uznać za kapitałową dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Nie ulega wątpliwości, że w świetle kodeksu spółek handlowych spółki komandytowo-akcyjna, komandytowa, partnerska i jawna, ani cywilna nie są kapitałowymi. Bój toczy się jednak o definicję dla potrzeb PCC.

Problem polega na tym, że ustawa o tym podatku (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649, ze zm.) uznaje za spółki kapitałowe jedynie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne. Tymczasem unijna dyrektywa o podatku kapitałowym zawiera znacznie szerszą definicję i za spółki kapitałowe uważa:

● te, których udziały/akcje mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie,

● te, których działalność jest skierowana na zysk, a ich udziałowcy ponoszą odpowiedzialność do wysokości udziałów/akcji i mogą je zbywać bez zgody pozostałych,


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane