TEZA: Spółka, kupując usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia we własnym imieniu, ale na rzecz osób trzecich – swoich pracowników, ma prawo do korzystania ze zwolnienia od VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT.
Nr IBPP3/443-1374/14/MN
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ
z 18 lutego 2015 r.
PROBLEM
Spółka zawarła umowę we własnym imieniu, ale na rzecz pracowników, o świadczenie usług w zakresie opieki medycznej służących profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia ze spółką pośrednikiem, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych i fizykoterapeutycznych oraz przeprowadzania ćwiczeń usprawniających i aerobowych na przyrządach. Zgodnie z umową wszystkie zabiegi i zajęcia wykonywane będą przez fizjoterapeutów posiadających wyższe wykształcenie na kierunku fizjoterapia oraz ukończone specjalistyczne kursy w tym zakresie, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i z którymi pośrednik zawarł odpowiednie umowy. Na mocy umowy z pośrednikiem spółka co miesiąc obciążana będzie fakturą obejmującą m.in. należność za wykonane w danym miesiącu usługi na rzecz osób - pracowników spółki. Pośrednik będzie na fakturach wskazywał, że świadczone przez niego usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej: ustawa o VAT). Spółka będzie ponosić koszty wykonanych usług w zakresie opieki medycznej. Następnie, przekazując te świadczenia nieodpłatnie na rzecz pracowników, wykaże obrót zwolniony na podstawie noty wewnętrznej.
Czy przekazując świadczenia w zakresie opieki medycznej na rzecz pracowników, spółka będzie miała prawo do zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT?
ODPOWIEDŹ IZBY
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT ustawodawca zwolnił od podatku świadczenie usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19, tj. usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu, poprawie zdrowia, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19, tj. podmiotów leczniczych, a także lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, osób wykonujących zawody medyczne w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej oraz psychologów.
Zatem ze zwolnienia z VAT korzystają usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez podmioty lecznicze w ramach działalności leczniczej lub świadczone w ramach wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej oraz innych zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 217 ze zm.; dalej: ustawa o działalności leczniczej), a także psychologów – również w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniodawcą usługi a pacjentem istnieje trzeci podmiot (pośrednik), który nabywa usługę medyczną od świadczeniodawcy i zbywa ją osobie trzeciej.
Odnosząc się wprost do sytuacji spółki, dyrektor izby zauważył, że nieodpłatne świadczenie usług opieki medycznej na rzecz pracowników będzie podlegało opodatkowaniu VAT na równi z odpłatnym świadczeniem usług zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, gdyż będzie realizowane na cele osobiste pracowników spółki.
A zatem spółka, kupując usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia we własnym imieniu, ale na rzecz osób trzecich – swoich pracowników, ma prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT.
Dyrektor izby wskazał też, że czynność nieodpłatnego świadczenia usług opieki medycznej na rzecz pracowników nie podlega udokumentowaniu fakturą, zgodnie z art. 106b ustawy o VAT. Przepisy ustawy o VAT nie zawierają jednak zakazu dokumentowania czynności, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2, w tym przypadku nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz swoich pracowników, notą księgową czy innym dokumentem wewnętrznym. A zatem w przypadku kiedy danej operacji gospodarczej nie dokumentuje się fakturą, w celu potwierdzenia czynności może zostać wystawiona nota księgowa lub inny dokument wewnętrzny.