Interpretacja
Gmina, która zrezygnuje z pieniędzy niesłusznie wypłaconych rodzinie zastępczej, nie musi wystawiać PIT-8C – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby. Potwierdził, że takie umorzenie jest zwolnione z podatku.
Pytanie zadał miejski ośrodek pomocy rodzinie (MOPR), który zajmuje się m.in. przyznawaniem rodzicom zastępczym świadczeń pokrywających koszty opieki nad dziećmi, na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 135 ze zm.). Bywa że wypłacone świadczenie okazuje się nienależne i zasadniczo opiekun dziecka powinien je oddać.
Starosta ma jednak prawo umorzyć dług wraz z odsetkami (zgodnie z art. 92 ust. 11 ustawy). Wniosek o taką właśnie pomoc złożył jeden z rodziców zastępczych. Powstała jednak wątpliwość, czy w takiej sytuacji MOPR nie będzie musiał sporządzić i przesłać do urzędu skarbowego PIT-8C, wykazując w nim przychód opiekuna z innych źródeł.
W odpowiedzi dyrektor katowickiej izby stwierdził, że ośrodek pomocy nie ma takiego obowiązku. Wskazał, że umorzenie nienależnie pobranych świadczeń jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 24 ustawy o PIT. Przepis ten mówi o świadczeniach przyznanych na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jest nim również uregulowane w tej ustawie umorzenie nienależnie wypłaconych świadczeń. Ono również może być zwolnione z podatku, co oznacza, że MOPR nie musi sporządzać PIT-8C – podsumował dyrektor.
Nie zawsze dyrektor katowickiej izby prezentował tak korzystne stanowisko. W interpretacji z 19 lutego 2013 r. (nr IBPBII/1/415-1039/12/BJ) uznał, że przepisy o ulgach podatkowych powinny być interpretowane ściśle. Skoro więc ustawa o PIT mówi tylko o świadczeniach przyznanych na podstawie ustawy o systemie wspierania rodziny i systemie pieczy zastępczej, to zwolnienie nie dotyczy ich umorzenia.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 lutego 2015 r., nr IBPBII/1/415-955/14/BD.