Warunkiem zwolnienia dywidendy z podatku jest niekorzystanie przez spółkę ją otrzymującą z podobnej preferencji względem całości swoich dochodów, niezależnie od źródła ich osiągania - wyjaśnia dr Janusz Marciniuk doradca podatkowy, Marciniuk i Wspólnicy
Warto przyjrzeć się zastosowaniu art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, gdy dochody z pozarolniczej działalności spółki mającej otrzymać dywidendę są zwolnione z podatku dochodowego w związku z przeznaczeniem ich na działalność rolniczą. W szczególności rozważenia wymaga, czy taka spółka nie korzysta ze zwolnienia z CIT od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Warunek ten powinien zostać uznany za spełniony w odniesieniu do spółek osiągających dochody zarówno z działalności rolniczej, jak i nierolniczej. Pierwsze w ogóle nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a drugie mogą korzystać ze zwolnienia z CIT pod warunkiem przeznaczenia tego dochodu na cele rolnicze, jeżeli udział przychodów z działalności rolniczej w całości przychodów każdej ze spółek wynosi co najmniej 60 proc., pod warunkiem jednakże przeznaczenia ich na działalność rolniczą. Przewidziane w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT zwolnienie od podatku dochodowego w odniesieniu do podmiotów osiągających dochody z działalności rolniczej i nierolniczej dotyczy części, a nie całości dochodów.
Odmienne stanowisko w zakresie wykładni art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Stwierdził m.in.: „jeżeli spółka otrzymująca dywidendę korzysta ze zwolnienia od opodatkowania przychodów z działalności nierolniczej na warunkach określonych art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT, to tym samym korzysta on ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, co powoduje, że nie został spełniony warunek zwolnienia z podatku od dywidend określony w art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT” (sygn. akt I SA/Po 114/13).
Stanowisko WSA budzi wątpliwości, ponieważ sąd jednocześnie potwierdził stanowisko organu podatkowego, że spółka otrzymująca dywidendę może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT, jeżeli złoży, najpóźniej w dniu wypłaty dywidendy, oświadczenie o jej przeznaczeniu na działalność rolniczą – co w praktyce prowadzi do zwolnienia od podatku całości dochodu tej spółki.