statystyki

Drogi prezent od narzeczonego? Lepiej zgłosić to fiskusowi

autor: Patrycja Dudek12.02.2015, 09:24; Aktualizacja: 12.02.2015, 09:37
biżuteria

Darowizny między konkubentami opodatkowane są według najostrzejszego reżimu podatkowegoźródło: ShutterStock

Narzeczony kupił mi samochód. Czy to prawda, że muszę zgłosić to w urzędzie skarbowym i zapłacić podatek? W dodatku usłyszałam, że jeśli kupuje mi inne prezenty, np. biżuterię, lub płaci czynsz za mieszkanie, to też powinnam to zgłaszać i opodatkować.  To chyba jakiś żart. Przecież żyjemy razem jak mąż z żoną – denerwuje się pani Olga

Reklama


To nie żart. Prezent, który otrzymała czytelniczka, spełnia definicję darowizny, a ta po przekroczeniu kwoty wolnej powinna zostać zgłoszona i opodatkowana. Niestety fiskus nie idzie z duchem czasu i konkubent, narzeczony lub chłopak – jakkolwiek go nazwiemy – jest osobą obcą, należącą do trzeciej grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn, i jest to najgorsza ze wszystkich możliwych opcji. Nie byłoby problemu, gdyby prezenty pani Oli pochodziły od męża, ten bowiem mieści się w ramach zerowej grupy podatkowej i mógłby obdarowywać ją do woli, o ile tylko po przekroczeniu w ciągu pięciu lat kwoty 9697 zł poinformowałaby o tym fakcie – w ciągu sześciu miesięcy – urząd skarbowy.  


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • jadzia(2015-02-12 17:45) Zgłoś naruszenie 40

    Narzeczony zrobił mi w prezencie dzidziusia, jak mam to wycenić?

    Odpowiedz
  • nina(2015-02-13 10:22) Zgłoś naruszenie 10

    szczyt żenady i dziadostwa to tak w skrócie

    Odpowiedz
  • gość(2015-02-13 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    A kto powiedział że musicie zgłaszać. Siedzieć cicho i po sprawie. Polskie prawo podatkowe jest absurdalne i niekorzystne dla polskich obywateli. Niech narzeczona zmieni obywatelstwo na Brytyjskie. Będzie mogła otrzymywać prezentów do woli i bez obaw o idiotyczne pomysły polskiego US.

    Odpowiedz
  • oburzony(2015-02-13 21:38) Zgłoś naruszenie 00

    Tyle to my wiemy Szanowna DGP, tylko nie wiemy, po jaką cholerę się utrzymuje ten stan prawny, który jest przecież absurdalny, bo np. wartość prezentów od chrzestnego, jako od osoby obcej może wynieść bez podatku 4902 zł. i trzeba to sumować w ciągu 3 lat! Ciekawe, jak urzędy skarbowe to mają sprawdzać, a ponadto te progi nie były waloryzowane od wielu lat. To tylko jeden z przykładów, że PAŃSTWO POLSKIE SZUKA PIENIĘDZY TAM, GDZIE ICH I TAK ZA WIELE NIE ZNAJDZIE, CZYLI U MALUCZKICH, NATOMIAST JEST BEZRADNE WOBEC POTĘŻNYCH I WPŁYWOWYCH, KTÓRZY POTRAFIĄ SKUTECZNIE UNIKAĆ OPODATKOWANIA I TO NA OGROMNE KWOTY! Innym przykładem podatkowej głupoty jest opodatkowanie PCC prywatnych pożyczek od jednej osoby jeśli w ciągu 3 lat przekroczy ich wartość 5 tys. zł. No... ale na kogo mam głosować, żeby rząd umiał się dobrać do d... rekinom (w końcu nawet Al Capone siedział w kiciu za nie płacenie podatków i ktoś potrafił go tam wsadzić!), a zostawił w spokoju np. emeryta, który od czasu do czasu pożycza kasę od sąsiada i w ciągu 3 lat być może przekroczy 5 tys. zł?... Moim zdaniem nie ma na kogo głosować! Czy można się więc dziwić, że coraz więcej ludzi dochodzi do wniosku, że zmienić trzeba nie rząd, tylko SYSTEM?... Zresztą powodów takiej konkluzji jest dużo więcej, aniżeli absurdy w prawie podatkowym.

    Odpowiedz
  • Zdzich(2015-02-12 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Ktoś się za dużo naoglądał filmów Bareji, a teraz wprowadza to w życie. Gratulacje dla autora.

    Odpowiedz
  • krzyś(2015-02-12 23:34) Zgłoś naruszenie 00

    A były poseł Nowak zapomniał zgłosić zegarek .
    Co za bzdury. Żona ma zgłosić prezent od męża ? Przecież razem pracują na swoje finanse.
    Niedługo w deklaracji podatkowej żona zapisze ile razy dała d..y mężowi a ten zapłaci podatek od korzyści z seksu a żona zapłaci pidatek od dania d..y.
    przecież jak żona ugotuje objad , wymyje okna czy uprasuje koszulę mężowi to mąż uzyskuje korzyści z jej pracy.
    Paranoja . Strach podpiwiadać urzędnikom co można jeszcze opodatkować!

    Odpowiedz
  • krzyś(2015-02-12 23:42) Zgłoś naruszenie 00

    Właściciele nieruchomości mają obowiązek sprzątać chodnik wzdłuż posesji. Ten chodnik należy do mista lub gmniny. Więc miast czy gmina osiąga KORZYŚĆ MAJĄTKOWĄponieważ nie musi wydawać pieniędzy na utrzymanie porządku na tym chodniku. Więc niech urząd zapłaci podatek od uzyskanych korzyści ! Bo trn sam urząd pobiera od firm czy właścicieli nieruchomości podatki z któeych opłaca utrzymanie porządku wokół budynkòw należących do miasta czy gminy. A może by tak urzędnicy sprzątali sami chodniki prsed budynkami w których pracują bo te należa do miasta a mieszkańcy państwowych kamienic sami odsnieżli i sprzątali chodniki orzy swoich domach! Jak akuba Bogu tak Bóg Kubie.

    Odpowiedz