statystyki

Wyłączenie z podatku od czynności cywilnoprawnych jest szerokie

autor: Patrycja Dudek12.02.2015, 07:12; Aktualizacja: 12.02.2015, 08:21
Podatki

Spór dotyczył tego, czy sprzedaż nieruchomości, którymi gospodarują Lasy Państwowe powinna być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.źródło: ShutterStock

Nie ma PCC od sprzedaży nieruchomości nie tylko wtedy, gdy reguluje to ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami, ale także jeden z trzynastu innych aktów prawnych – orzekł NSA.

Spór dotyczył tego, czy sprzedaż nieruchomości, którymi gospodarują Lasy Państwowe powinna być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o tym podatku (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.) wyłącza bowiem z opodatkowania czynności w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami.

Problem wziął się stąd, że przepis ten nie mówi, czy chodzi wyłącznie o ustawę o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 518 ze zm.), czy także o inne ustawy, które regulują te kwestie, np. ustawę o lasach (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1153).

Wątpliwości w tej sprawie miały dwie podatniczki, które niezależnie od siebie nabyły grunty od Lasów Państwowych. Notariusze w obu przypadkach pobrali podatek według 2 proc. stawki. Podatniczki uważały, że niesłusznie, bo ustawa o lasach również reguluje gospodarowanie nieruchomościami, tyle że należącymi do Lasów Państwowych.

W obu sprawach organy podatkowe uznały, że art. 2 pkt 1 lit. g dotyczy wyłącznie ustawy o gospodarce nieruchomościami i odmówiły podatniczkom zwrotu pobranego podatku.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane