Interpelacja
Kwota, którą komplementariusz pobiera za prowadzenie spraw spółki komandytowo-akcyjnej, jest opodatkowana – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.
Identyczne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w dwóch wyrokach wydanych w 2014 r.
Pytanie zadał komplementariusz spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), który zgodnie ze statutem miał prawo do 1 proc. jej zysku. Niezależnie od tego rozważano przyznanie mu od 2015 r. dodatkowego wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki.
Komplementariusz sądził, że wynagrodzenie to nie będzie opodatkowane VAT, bo nie będzie wypłacane ani za świadczenie usług, ani za dostawę towarów. Przypominał, że zgodnie z art. 140 kodeksu spółek handlowych każdy komplementariusz i tak ma obowiązek prowadzenia spraw SKA. Wynagrodzenie, które otrzyma, będzie więc związane ze zwykłą relacją wspólnika ze spółką – argumentował.
Innego zdania był dyrektor katowickiej izby. Przypomniał, że w świetle art. 46 kodeksu wspólnicy nie otrzymują wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki. To oznacza, że relacje podatnika, który zadał pytanie, z jego spółką wykraczają poza granice określone w prawie handlowym. Prowadzi on działalność gospodarczą, ponosi ryzyko ekonomiczne związane ze swoimi działaniami i to za nią jest wynagradzany. Powinien więc udokumentować prowadzenie spraw spółki, wystawiając na nią fakturę, a wynagrodzenie, które otrzyma, będzie powiększone o 23 proc. VAT – wyjaśnił dyrektor izby.
Powołał się na potwierdzające to wyroki NSA z 2014 r. (sygn. akt I FSK 1908/13 i I FSK 876/13) oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE (m.in. wyroki w sprawach C-102/86, C-16/93 oraz C-210/04).
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 stycznia 2015 r., nr IBPP3/443-1285/14/EJ