statystyki

Przejmujący dług nie może się przy tym wzbogacić

autor: Patrycja Dudek09.02.2015, 07:25; Aktualizacja: 09.02.2015, 08:50

Wynagrodzenie za wzięcie na własne barki ciężaru odsetek naliczonych, ale niezapłaconych do dnia przejęcia, jest przychodem. Potem, przy spłacie, staną się one kosztem i rachunek się wyzeruje

Taki wniosek płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Gdyby otrzymana kwota nie była przychodem, to spłacający odsetki miałby podwójną korzyść: raz w postaci równowartości otrzymanej od tego, kto kredyt zaciągał, drugi raz – poprzez zaliczenie ich do kosztów.

Chodziło o spółkę, która miała przejąć zobowiązanie kredytowe innej firmy ze sobą powiązanej. W zamian miała dostać kwotę, na którą złożyłaby się: równowartość niespłaconego kredytu, wartość odsetek naliczonych, a niezapłaconych do dnia przejęcia, oraz dodatkowe wynagrodzenie (nadwyżka).

Miała to być typowa cesja, czyli przejęcie długu na podstawie art. 519 kodeksu cywilnego. Miała poprzedzić likwidację spółki powiązanej.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane