statystyki

Kontrakty terminowe na energię elektryczną są bez VAT

autor: Patrycja Dudek09.02.2015, 07:25; Aktualizacja: 09.02.2015, 08:48

Kontrakty terminowe na energię elektryczną to instrumenty finansowe, więc ich obsługa jest zwolniona z VAT – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się rozliczaniem transakcji giełdowych. Spór toczył się o to, czy obsługiwane przez nią kontrakty terminowe (typu forward) na energię elektryczną mogą być zwolnione z VAT. Chodziło o umowy zawierane na giełdzie pomiędzy dwoma podmiotami, z których jeden zobowiązywał się do sprzedaży energii elektrycznej w określonym czasie i po określonej cenie, a drugi do jej zakupu w ustalonej dacie i warunkach. Spółka nie organizowała tych transakcji, zajmowała się jedynie ich rozliczaniem. Polegało to na rejestracji na kontach, obliczaniu pozycji, uznaniu lub obciążaniu rachunków bankowych.

Spółka była zdania, że obsługa kontraktów jest zwolniona z VAT, bo prowadzone przez nią rozliczenia można zakwalifikować jako „wszelkiego rodzaju transakcje płatnicze” lub „transfery pieniężne”, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Nawet jeśli uznać, że rozliczanie forwardów nie jest usługą finansową, to z całą pewnością jest usługą pomocniczą, która jest zwolniona na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT – twierdziła spółka.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Wyjaśnił, że zwolnienia z podatków są odstępstwem od ogólnej zasady i trzeba interpretować je w sposób ścisły. Z tego powodu uznał, że usługi świadczone przez firmę w ramach obsługi forwardów nie są ani usługami finansowymi, ani nawet pomocniczymi do nich. Nie są więc zwolnione z podatku.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane