statystyki

Podatek od nieruchomości: Sama działalność gospodarcza nie przesądza o daninie

autor: Katarzyna Jędrzejewska04.02.2015, 07:19; Aktualizacja: 04.02.2015, 08:40
nieruchomości, dom, mieszkanie

Sąd wykluczył wariant, aby współwłaścicielami nieruchomości byli zarówno spółka cywilna, jak i jej wspólnicy.źródło: ShutterStock

Spółka cywilna nie jest podatnikiem od nieruchomości bez względu na to, jak intensywnie ją wykorzystuje. Każda inna musi uiścić daninę, nawet gdy faktycznie jeszcze nie działa.

Tę pozorną tylko sprzeczność potwierdził w niedawnych orzeczeniach Naczelny Sąd Administracyjny.

Umowa, a nie spółka

W postanowieniu z 16 grudnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 2985/12) NSA orzekł, że podatek od nieruchomości wniesionej do spółki cywilnej płacą wspólnicy, a nie spółka, mimo że ma ona status jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Sąd podkreślił, że tylko wspólnicy spółki cywilnej mogą być właścicielami, użytkownikami wieczystymi lub posiadaczami nieruchomości. A zatem tylko oni mogą być podatnikami podatku od nieruchomości.

NSA przypomniał, że jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są podatnikami tylko wówczas, gdy przysługuje im jeden z tytułów prawnych do władania nieruchomością. Wymienia je art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849). Tymczasem – jak zauważył NSA – spółka cywilna nie może być właścicielem nieruchomości, bo jest tylko umową łączącą wspólników. W takim razie nie może być też podatnikiem podatku od nieruchomości.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-02-04 09:40) Zgłoś naruszenie 10

    Każde irracjonalne obciążenie fiskalne - kradzież "na prowadzenie działalności" - to eksterminacja przedsiębiorców .

    A dokładniej - sabotaż .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane