Oprocentowanie na bankowych kontach prowadzonych w związku z inwestycjami deweloperskimi to przychód z kapitałów pieniężnych – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Dodał, że w tym zakresie niczego nie zmieniła nowelizacja ustawy o PIT, która weszła w życie 1 stycznia 2015 r.
Pytanie zadał bank oferujący swoim klientom m.in. oprocentowane mieszkaniowe rachunki powiernicze. Gromadzono na nich środki, które następnie – jeśli inwestycja przebiegała prawidłowo – bank przekazywał deweloperowi na sfinansowanie budowy nieruchomości. Jeżeli zaś deweloper nie dotrzymał warunków umowy, pieniądze wracały do wpłacających.
Pytanie dotyczyło tego, czy odsetki od środków zgromadzonych na takich rachunkach są przychodem dewelopera (osoby fizycznej) z działalności gospodarczej. Gdyby tak było, bank nie musiałby potrącać 19-proc. podatku jak od przychodu z kapitałów pieniężnych.
Bank twierdził, że wynika to z obowiązującej od 1 stycznia 2015 r. treści art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o PIT. Mówi on, że przychodem z działalności gospodarczej są odsetki od pieniędzy na rachunkach rozliczeniowych, o których mowa w przepisach prawa bankowego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.). Bank uważał, że pod tym pojęciem kryją się także mieszkaniowe rachunki powiernicze, skoro są one prowadzone dla przedsiębiorców (deweloperów).
Innego zdania był jednak dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Stwierdził, że odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach powierniczych są przychodem deweloperów z kapitałów pieniężnych. Wskazał, że art. 49 prawa bankowego rozróżnia rachunki rozliczeniowe i powiernicze. Za pośrednictwem pierwszych są przyjmowane i dokonywane wszelkiego rodzaju płatności, natomiast drugie pozwalają jedynie gromadzić środki powierzone posiadaczowi rachunku przez osobę trzecią.
Skoro więc art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o PIT wymienia – jako przychód z działalności gospodarczej – jedynie odsetki od pieniędzy na rachunkach rozliczeniowych, to nie dotyczy on rachunków powierniczych. Bank musi więc pobrać 19-proc. podatek od odsetek i do końca stycznia przesłać do właściwego urzędu skarbowego dokument PIT-8AR, w którym wykaże kwotę pobranej daniny.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 stycznia 2015 r., nr IBPBI/1/415-1201/14/AB