statystyki

Podpis pod zeznaniem, właściwy dobór ulgi - czyli o czym warto pamiętać przy rozliczeniu z fiskusem

autor: Agnieszka Pokojska27.01.2015, 18:00
PIT

Czy trzeba skorygować nie podpisany PIT?źródło: ShutterStock

Często zapominamy podpisać zeznanie podatkowe. Albo też korzystamy z preferencji, do których nie jesteśmy uprawnieni, na przykład z ulgi rehabilitacyjnej lub wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Czy można PIT wysłać kurierem?

W zeszłym roku wynajmowałam mieszkanie i przychód oraz podatek z tego tytułu muszę wykazać w deklaracji PIT-28. Mam czas na złożenie formularza do 2 lutego. Czy aby dostarczyć PIT, mogę skorzystać z usług dowolnej firmy?

Rozliczając się z fiskusem za 2014 r., można przesłać zeznanie, korzystając z dowolnej firmy świadczącej usługi pocztowe. Jednak jeżeli zdecydujemy się na rozliczenie w ostatniej chwili, tak jak nasza czytelniczka – może być to ryzykowne.

Tylko w przypadku wysłania PIT za pośrednictwem Poczty Polskiej dniem złożenia deklaracji będzie dzień nadania pisma na poczcie. W przypadku innej firmy będzie to dzień doręczenia pisma urzędowi skarbowemu. A to dlatego, że zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej termin uznaje się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało m.in. nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego zobowiązanego do świadczenia usług powszechnych. Obecnie operatorem wyznaczonym jest Poczta Polska.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Xenomorph(2015-01-28 06:24) Zgłoś naruszenie 00

    @ dyrektor. A co za problem się z nimi zaznajomić, zwłaszcza teraz, w erze powszechnie dostępnego internetu? Znasz tę regułę: ingnorantia iuris no cet?

    Odpowiedz
  • dyrektor(2015-01-27 19:39) Zgłoś naruszenie 00

    Składając zeznanie podatkowe podpisujemy się pod oświadczeniem: "Oświadczam, że znane mi są przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością", a tym samym w 99 może procentach POŚWIADCZAMY NIEPRAWDĘ, bo te przepisy znane są nielicznym. Ale to fiskus nas zmusza do poświadczania nieprawdy, bo nie jest wykonalnym zapoznawanie się z KKS-em przez każdego podatnika, także np. 80-letniego emeryta. A więc na upartego to można nas ścigać za złożenie nawet najbardziej rzetelnego zeznania, np. PIT-37, jeśli wcześniej nie wykujemy na pamięć odpowiednich artykułów z KKS. A wystarczyłoby tylko zmienić tę formułkę, np. na taką: "Jestem świadom odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością". Było bardziej normalnie, bo podatnik nie musiałby kłamać, a jednocześnie formuła spełniłaby swoje zadanie, bo podatnik jest świadom, że jeśli nakłamie w PIT-cie, to może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej, ale nie koniecznie musi znać stosowne przepisy. Czy nie może być po prostu normalnie?...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane