statystyki

Najważniejsza jest sentencja interpretacji podatkowej

autor: Łukasz Zalewski27.01.2015, 07:23; Aktualizacja: 27.01.2015, 08:36
Zdaniem poznańskiego WSA zakres ochrony prawnej, z której korzysta podmioty, stosujący się do interpretacji, wynika z sentencji, a nie z uzasadnienia

Zdaniem poznańskiego WSA zakres ochrony prawnej, z której korzysta podmioty, stosujący się do interpretacji, wynika z sentencji, a nie z uzasadnieniaźródło: ShutterStock

Jeśli dyrektor izby skarbowej uznał, że stanowisko podatnika jest w całości prawidłowe, to nie mają znaczenia zastrzeżenia zawarte w uzasadnieniu – uznał poznański WSA.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) i korzystającej ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Spółka postanowiła rozszerzyć produkcję i sprzedaż o nowy wyrób – prostowniki, które zamierzała wytwarzać na terenie strefy. Chciała się upewnić, że dochód z ich sprzedaży wyprodukowanych przez nią po uzyskaniu rozszerzonego zezwolenia będzie również zwolniony z podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu to potwierdził. W sentencji interpretacji uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu zaznaczył, że zwolnienie podatkowe przysługuje dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca zrealizuje w pełni warunki zezwolenia strefowego, czyli osiągnie określony w nim poziom inwestycji oraz zatrudnienia. Moment rozpoczęcia korzystania ze zwolnień podatkowych został więc odroczony do czasu spełnienia warunków przewidzianych w zezwoleniu. Organ dodał, że interpretacja dotyczy wyłącznie ustalenia momentu, od którego spółka zacznie korzystać ze zwolnienia z CIT dochodu uzyskanego ze sprzedaży nowych produktów.

Spółka uznała, że dyrektor izby w sposób nieuprawniony i nieuzasadniony zawężył stanowisko. Wprawdzie zgodziła się ze stanowiskiem wyrażonym w interpretacji, ale w skardze do sądu podkreślała, że nie pytała tylko o moment rozpoczęcia stosowania zwolnienia podatkowego. Jej zastrzeżenia wzięły się z tego, że nie wiedziała, w jakim zakresie otrzymana interpretacja zapewnia jej ochronę prawną, Twierdziła, że nie wie, czy wiążąca jest dla niej sentencja interpretacji, czy ma kierować się uzasadnieniem.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-01-27 21:19) Zgłoś naruszenie 00

    A jeszcze ważniejsza jest wykładnia tej sentencji .
    Ale różne sądy - w dalszym cyrku - mogą prezentować bardziej zmodyfikowane stanowiska .
    A końcowego kota ogonem , to może sobie centralnie wykręcić TK - jeśli to w ogóle będzie zbankrutowaną firmę interesowało .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane