Podatnik nie opłacił faktury wystawionej przez jednego z kontrahentów, a niedługo upłynie 150 dni od terminu jej płatności. Otrzymał od kontrahenta informację, że wierzytelność, której dotyczy ta faktura, została przez niego sprzedana. Czy w tej sytuacji podatnik ma obowiązek skorygować podatek odliczony z powyższej faktury?
Zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury za dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności, dłużnik powinien dokonać korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury. Należy tego dokonać w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności.
Z przytoczonego przepisu (ani z żadnego innego) nie wynika, aby na wskazany w nim obowiązek korekty jakikolwiek wpływ miało to, że wystawca faktury przed upływem 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności dokonał cesji dokumentowanej tą fakturą wierzytelności. Zatem fakt, że cesja taka miała miejsce, nie wyłącza obowiązku skorygowania podatku na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT. Korekty takiej należy dokonać w deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D składanej za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności.
Oczywiście dokonanie zapłaty nowemu wierzycielowi będzie uprawniać dłużnika do dokonania ponownej korekty (zgodnie z art. 89b ust. 4 ustawy o VAT). Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 9 maja 2014 r. (nr IPPP2/443-242/14-2/KBr). Czytamy w niej, że „kontrahent po uregulowaniu należności na rzecz wierzyciela, w myśl art. 89b ust. 4 ustawy o VAT, ponownie będzie mógł zwiększyć kwotę VAT naliczonego wynikającego z uregulowanych faktur. Powyżej powołany przepis nie wymaga uregulowania należności na rzecz wierzyciela pierwotnego”.
Podstawa prawna
Art. 89b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).