statystyki

Datę nabycia nie zawsze liczy się od działu spadku

autor: Patrycja Dudek02.01.2015, 07:55; Aktualizacja: 02.01.2015, 07:57
Sprawa dotyczyła podatnika, który wraz z ojcem i bratem odziedziczył spadek po matce.

Sprawa dotyczyła podatnika, który wraz z ojcem i bratem odziedziczył spadek po matce.źródło: ShutterStock

Jeśli w skład masy spadkowej wchodzi kilka rzeczy, a podatnicy podzielą je między siebie stosownie do posiadanych udziałów, to przyjmuje się, że nabyli je na własność już z chwilą śmierci spadkodawcy – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który wraz z ojcem i bratem odziedziczył spadek po matce. Kobieta zmarła w 2004 r., zostawiła przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe, osiem nieruchomości i samochód osobowy. Każdy z mężczyzn nabył 1/3 udziału w masie spadkowej. W 2007 r. rodzina zdecydowała się znieść współwłasność w umowie działu spadku i podzielić majątek na trzy równe części.

Mężczyźnie przypadły dwie nieruchomości. W 2011 r. postanowił sprzedać jedną z nich. Uważał, że nie musi płacić podatku dochodowego, bo od chwili śmierci matki i dnia nabycia spadku minęło już 7 lat. Przepisy ustawy o PIT mówią natomiast, że odpłatne zbycie podlega PIT, jeśli nastąpi w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane