statystyki

UE chce mieć odpowiednik amerykańskiej FATCA

autor: Mariusz Szulc11.12.2014, 08:00; Aktualizacja: 11.12.2014, 08:04
To efekt spotkania unijnych ministrów finansów z 8 grudnia 2014 r.

To efekt spotkania unijnych ministrów finansów z 8 grudnia 2014 r.źródło: ShutterStock

Unia Europejska chce mieć swój odpowiednik amerykańskiej umowy FATCA. Zamierza też wprowadzić do dyrektywy ogólną klauzulę zapobiegającą nadużyciom podatkowym.

To efekt spotkania unijnych ministrów finansów z 8 grudnia 2014 r. Wynika z niego, że najpóźniej w 2017 r. kraje unijne będą automatycznie wymieniać między sobą informacje finansowe w zakresie dochodów z zysków kapitałowych.

Natomiast wcześniej, do końca 2015 r. będą musiały wdrożyć klauzulę zapisaną w dyrektywie. W tym celu właśnie Ministerstwo Finansów chce wprowadzić w 2016 r. ogólną klauzulę obejścia prawa, a już od przyszłego roku – przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych.

Dodatkowo polski fiskus już od pewnego czasu wprowadza do międzynarodowych umów o unikaniu opodatkowania klauzulę ograniczenia korzyści umownych. Obowiązuje ona m.in. w znowelizowanych porozumieniach z Indiami, Arabią Saudyjską, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi itp.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane