statystyki

Podatku od odszkodowania nie ma tylko przy ugodzie sądowej

autor: Patrycja Dudek11.12.2014, 07:51; Aktualizacja: 11.12.2014, 07:55
PIT

Bez PIT tylko ugoda sądowa.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy dogadać się ze sprawcą, żeby nie płacić podatku od uzyskanego odszkodowania lub zadośćuczynienia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu. Z tego powodu stał się niepełnosprawny. Kilka dni po zdarzeniu sprawca zaproponował mu kwotę 250 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. Mężczyźni spisali w domu ugodę i doszło do przykazania pieniędzy.

Następnie poszkodowany poinformował o tym sąd karny, w którym toczyła się sprawa przeciwko sprawcy wypadku. W związku z tym sąd wymierzył mu najmniejszą możliwą karę.

Problem wziął się z tego, że poszkodowany nie zapłacił PIT od otrzymanej kwoty. Uważał, że jest ona zwolniona z podatku. Powoływał się na art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, z którego wynika, że wolne od podatku są odszkodowania wynikające z umów i ugód sądowych. Mężczyzna myślał, że ugoda, choć podpisana w domu, uprawnia go do zwolnienia, bo poinformował o niej sąd, a ten wziął ją pod uwagę przy wymiarze kary. Jest to więc ugoda sądowa – twierdził.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • zzz(2014-12-12 07:19) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo głębokie komentarze.

  A jak komentujący sprawdzą czy to w ogóle była ugoda i zadośćuczynienie? Od dziś zacznę wypłacać pensję, darowizny, nagrody itp. w formie zadośćuczynienia na podstawie ugody pozasądowej, której nikt zweryfikować nie może. Nie będzie podatku nie będzie ZUSu.

  Zajrzyjcie do przepisów. Mowa jest o zwolnieniu odszkodowania wyłącznie na podstawie ugody zawartej przed sądem. I tyle.

  Odpowiedz
 • inka(2014-12-11 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  odszkodowanie to nie dochod,co za bzdury

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-12-11 16:15) Zgłoś naruszenie 00

  Od kiedy ?

  I kiedy pojawi się kolejny warunek - że ... tylko , gdy ugoda zapadnie w piątek , a dzień będzie bezwietrzny ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane