- Organizatorzy zmieniają sposób działania. Oferują symulatory do gier, które faktycznie funkcjonują jako substytut popularnych jednorękich bandytów - mówi Włodzimierz Wołczew.
Włodzimierz Wołczew – nadinspektor celny, dyrektor Izby Celnej w Katowicach / Dziennik Gazeta Prawna
Jak wygląda na Śląsku likwidacja punktów, w których znajdują się automaty do gier, działające niezgodnie z ustawą antyhazardową?
Jeszcze w połowie grudnia 2009 r. na terenie woj. śląskiego funkcjonowało w oparciu o wydane zezwolenia na mocy wcześniejszych przepisów ponad 8,3 tys. automatów o niskich wygranych. Obecnie, czy to przez działania kontrolne naszych funkcjonariuszy, czy też z powodu wygaśnięcia zezwoleń bądź wycofania się przedsiębiorców z rynku, takich urządzeń jest mniej niż 100. Można więc stwierdzić, że problem automatów niespełniających wymogów ustawy o grach hazardowych na terenie woj. śląskiego został rozwiązany.
Jaki rodzaj nielegalnego hazardu daje się obecnie we znaki śląskim celnikom?
W ostatnich latach pojawiły się nowe formy nielegalnych rozgrywek na automatach, np. wykorzystanie symulatorów do gier oraz terminali zwanych kioskami internetowymi. Z naszych analiz wynika, że odbywa się to w miejscach, w których dotychczas funkcjonowały automaty zarejestrowane jako służące do gier o niskich wygranych. Organizatorzy rozgrywek twierdzą, że są to urządzenia zręcznościowe i zabawowe, ale w istocie mówimy o odpowiednio przerobionych automatach do gier hazardowych. Jedyną różnicą jest to, że są one wyposażone w dodatkowe elementy, które maskują ich prawdziwy charakter. Obecnie skupiamy uwagę głównie na eliminacji takich urządzeń, jeśli działają one wbrew prawu.
Ile takich urządzeń zostało już skonfiskowanych?
W latach 2010–2014 na terenie woj. śląskiego celnicy zatrzymali ponad 4,2 tys. automatów nielegalnych bądź działających niezgodnie z przepisami ustawy o grach hazardowych. Tylko w trakcie 2014 r. do magazynów depozytowych Izby Celnej w Katowicach trafiło prawie 1700 urządzeń do gier hazardowych. Ze statystyk wynika, że śląscy funkcjonariusze w 2012 r. oraz w trakcie 2014 r. zatrzymali najwięcej nielegalnych automatów w kraju, a skuteczność prowadzonych kontroli osiągnęła blisko 100 proc. W 2012 r. co piąty nielegalny automat został zatrzymany na terenie naszego województwa. Rok później funkcjonariusze śląskiej Służby Celnej zatrzymali 828 urządzeń naruszających przepisy ustawy. Ponad połowa z nich to symulatory do gier.
Jednym ze sposobów jest przeprowadzenie rozgrywki kontrolnej, której celem jest ustalenie, czy na danym urządzeniu są prowadzone gry losowe, czy jest to zwykły automat zręcznościowy.
Związki zawodowe celników zgłaszały jednak wątpliwości w sprawie zabierania nielegalnych automatów. Zalecali oni funkcjonariuszom, aby powstrzymali się z konfiskatą, jeżeli wcześniej nie zostało to zatwierdzone przez prokuraturę.
Działania naszych funkcjonariuszy są legalne i w pełni zasadne, oparte na uprawnieniach wynikających z ustawy. Śląscy celnicy nie mają wątpliwości, co do słuszności walki z nielegalnym hazardem. W tej kwestii stanowisko zajął też Sąd Najwyższy wydając 28 listopada 2013 r., postanowienia (sygn. akt I KZP 14/13 i I KZP 15/13). SN wskazał w nich, że do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny o ewentualnej niezgodności przepisów ustawy o grach hazardowych z ustawą zasadniczą nie istnieje podstawa do odmowy ich stosowania. Potwierdzają to też sądy okręgowe, np. trzy różne składy orzekające z Poznania (IC1481/14, IC123/14, IC652/14).
Jak dużym problemem jest dla celników nielegalna bukmacherka w sieci? W jaki sposób z nią walczycie?
Monitorujemy wszystkie rodzaje gier hazardowych. Wykorzystujemy w tym zakresie elementy informatyki śledczej. Komunikat przestrzegający o odpowiedzialności karnej wobec osób biorących udział w zagranicznych grach losowych i zakładach wzajemnych wydało także Ministerstwo Finansów.
Czy zdarzały się przypadki zatrzymywania grających poza kasynem w nielegalne gry karciane?
Na terenie objętym właściwością Izby Celnej w Katowicach nie stwierdzono takich przypadków. Pomocy w tym zakresie udzielają nam także inne służby.
Przypomnę, że urządzanie i prowadzenie działalności m.in. w zakresie gier losowych, a dotyczy to także rozgrywek w pokera, jest dozwolone tylko na warunkach określonych w przepisach ustawy o grach hazardowych. Wynika z nich, że działalność w zakresie gier w karty może być prowadzona na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry. Nie są dozwolone rozgrywki prowadzone przez internet, jak też uczestnictwo w rozgrywkach osób małoletnich. Ponadto, na mocy art. 30 ustawy o grach hazardowych, zdelegalizowano możliwość urządzania w kasynach pokera w formie gry stolikowej (pomiędzy graczami), z wyjątkiem urządzania turniejów na podstawie stosownego zezwolenia.