Tylko do końca grudnia br. opiekunowie, którzy odziedziczyli mieszkanie lub dom o powierzchni do 110 mkw., mają szansę na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn.

Chodzi o krewnych i osoby spoza rodziny (III grupa podatkowa), które sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy. Do końca 2006 r. mogły dzięki temu nie zapłacić podatku od odziedziczonego mieszkania lub domu.
Utraciły jednak tę preferencję po zmianie od 2007 r. wymogów formalnych przy zawieraniu umów o opiekę. Nowe przepisy nakazały bowiem zawieranie ich z podpisem notarialnie poświadczonym (umowa musiała wiązać strony przez przynajmniej dwa lata od daty poświadczenia podpisów).
Brak przepisów przejściowych spowodował, że z ulgi nie mogły skorzystać osoby, które zawarły umowę przed 2007 r., czyli na starych zasadach, a spadkodawca zmarł już po wejściu w życie zmian. Nie spełniały one bowiem nowych wymogów zwolnienia. Zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 5 lipca 2011 r. (sygn. akt P 36/10).
Na skutek tego Sejm uchwalił 22 listopada 2013 r. nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 19). Pozwala ona odzyskać prawo do ulgi tym, którzy do 31 grudnia 2014 r. złożą wniosek o wznowienie postępowania zakończonego decyzją ostateczną.