Indywidualne porady dla klientów oferowane podczas szkoleń, choćby nawet zwolnionych z podatku, same podlegają daninie według stawki 23 proc. – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Nie jest to bowiem usługa, bez której nie jest możliwa organizacja takiego kursu – uzasadnił organ.
Chodziło o przedsiębiorcę informatyka, który dodatkowo organizował szkolenia mające na celu kształcenie zawodowe. Były one w całości finansowane ze środków publicznych i zwolnione z VAT (co potwierdziła interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 kwietnia 2013 r.).
Od początku 2014 r. przedsiębiorca postanowił dodatkowo świadczyć usługi doradcze podczas szkoleń. Były one powiązane z tematyką kursów i oferowane indywidualnie dla każdego z ich uczestników.
Uważał, że skoro takie doradztwo jest ściśle i nierozerwalnie powiązane z tematyką szkoleń zawodowych, to będzie – podobnie jak one – zwolnione z VAT.
Innego zdania był jednak dyrektor katowickiej izby. Podkreślił, że doradzanie klientom nie jest niezbędne do przeprowadzenia szkolenia zawodowego, więc nie można uznać, że są to świadczenia ściśle ze sobą powiązane. Słowem, że jest to usługa kompleksowa. W takiej sytuacji doradztwo powinno być opodatkowane według stawki 23 proc.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 września 2014 r., nr IBPP1/443-627/14/MG.