Płatnik nie może odzyskać nadpłaconego podatku, jeśli pobrał go i przekazał do urzędu z pieniędzy pracowników – wynika z wyroku NSA.
Sprawa dotyczyła spółki, która zatrudniała pracowników na Litwie. Jako płatnik pobierała zaliczki na PIT i wpłacała je do urzędu skarbowego w Polsce. Jednak po wyroku litewskiego Najwyższego Sądu Administracyjnego musiała zapłacić podatek na Litwie.
W związku z tym doszło do podwójnego opodatkowania wynagrodzeń pracowników, co było niezgodne z postanowienia umowy polsko-litewskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Spółka złożyła więc wniosek o zwrot nadpłatę. Zamierzała go następnie zwrócić pracownikom.
Powołała się na art. 75 par. 2 pkt 2 lit. b ordynacji podatkowej. Przepis ten uprawnia płatników lub inkasentów do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeżeli w złożonej deklaracji wykazali oraz wpłacili podatek w wysokości wyższej niż należna.
Naczelnik urzędu skarbowego w Radomiu uznał jednak, że spółka nie jest uprawniona do odzyskania pieniędzy, bo takie prawo przysługuje wyłącznie pracownikom. Decyzję tę podtrzymał w mocy dyrektor izby skarbowej.
Spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie, ale sąd ją oddalił. Orzekł, że spółka nie może starać się o zwrot podatku, bo potrąciła podatek z wynagrodzeń pracowników i jest tylko pośrednikiem pomiędzy podatnikiem a urzędem. Tym samym nie doszło do uszczuplenia jej majątku. Poza tym, gdyby podatek został jej zwrócony, to mogłoby dojść do sytuacji, w której jednocześnie o zwrot nadpłaty wystąpiliby zarówno podatnik, jak i płatnik – uznał WSA.
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł tak samo. Stwierdził, że art. 75 par. 2 pkt 2 lit. b ordynacji, na który powołała się spółka, nie może stanowić podstawy prawnej do ubiegania się przez nią o zwrot podatku. Nadpłata powstała bowiem na skutek pobrania zaliczek na podatek od zatrudnionych osób. W związku z tym to ich majątek został uszczuplony, a nie majątek spółki – wyjaśnił NSA.
ORZECZNICTWO
Wyroki NSA z 18 września 2014 r., II FSK 2295/12, II FSK 2296/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia