statystyki

Podatnik mieszkający na stałe za granicą musi znać ordynację podatkową

autor: Mariusz Szulc14.08.2014, 06:38; Aktualizacja: 14.08.2014, 09:11

Podatnicy mieszkający na stałe poza Polską powinni składać pisma procesowe w placówce konsularnej albo odpowiednio wcześnie wysyłać je lokalną pocztą – wynika z wyroku WSA w Gliwicach.

Sąd przypomniał, że jeśli podatnik przekroczy termin (np. do wniesienia odwołania), to będzie to potraktowane jako jego niedbalstwo. I nie ma co liczyć na jego przywrócenie.

Chodziło o emigranta mieszkającego na stałe w USA. W czerwcu 2007 r. sprzedał on w Polsce spółdzielcze prawo do lokalu. Pięć lat później, 3 listopada 2012 r. została mu doręczona decyzja, z której wynikało, że powinien on zapłacić PIT od uzyskanego przychodu. Podatnik wysłał lokalną pocztą odwołanie. Uczynił to 12 listopada 2012 r. Poczta Polska otrzymała je dopiero 21 listopada. W związku z tym dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że został przekroczony termin do złożenia odwołania.

Podatnik, gdy tylko dostał to postanowienie, natychmiast złożył wniosek o przywrócenie terminu. Argumentował, że odwołanie przesłał pocztą, zgodnie z pouczeniem na decyzji. Dopiero z otrzymanego w lutym 2013 r. postanowienia dowiedział się, że powinien był złożyć odwołanie w polskim urzędzie konsularnym albo odpowiednio wcześnie je wysłać – tak aby Poczta Polska otrzymała je przed upływem terminu. Podatnik zarzucał organom podatkowym, że nie został o tym prawidłowo pouczony.

Dyrektor izby skarbowej odmówił mu jednak przywrócenia terminu. Podkreślił, że podatnik musiałby uprawdopodobnić, że przekroczył termin nie z własnej winy. Byłoby to możliwe, gdyby zadziałała siła wyższa lub z przyczyn losowych (np. poważny wypadek samochodowy, pobyt w szpitalu).


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Stan z USA(2014-08-15 07:53) Zgłoś naruszenie 00

  Jak dlugo moj Polski Narod bedzie sie godzil,aby Polska sterowali zlodzieje,bandyci POlszewickich przestepcow ?
  Przeciez tylko znikoma czesc podatkow,oplat idzie do skarbu panstwa,reszte POlszewickie przestepcze sitwy rozkradaja do wlasnych rajow POdatkowych.Ludzie obalcie wreszcie ten antynarodowy rzad przestepcow z siedziba na Wiejskiej I w Palcu z agentura WSI.
  To nie jest Polski rzad ale antynarodowy rzad przestepcow.

  Odpowiedz
 • Kuba(2014-08-15 10:24) Zgłoś naruszenie 00

  a mialo byc lepiej niz za Komuny!! hahhahahha

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-08-14 17:56) Zgłoś naruszenie 00

  ... i jeszcze nazwiska wszystkich przełożonych - tzw ministrów finansów , okradających podatników od 1989 r.
  Na wszelki wypadek , ma się rozumieć .

  Odpowiedz
 • wladeczek(2014-08-15 11:48) Zgłoś naruszenie 00

  jesli chcesz cos w polsce sprzedac i wyjechac polecam rosje tam fiskus czyli ludzie Tuska od characzu moga nas w dupe pocalowac i tylko tyle,rosja to najbardziej liberalny kraj w europie

  Odpowiedz
 • Dawid(2014-08-15 23:08) Zgłoś naruszenie 00

  Pewnie się czepiam, ale do konsulatu w moim kraju trzeba się zapisać z miesięcznym wyprzedzeniem, a i to nie zawsze się udaje. Wysłać do konsulatu tutejszym poleconym? Ale jak udowodnić kiedy dotarł.?
  Czy ktoś ma jakiś pomysł?

  Odpowiedz
 • sumito(2014-08-17 20:06) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież PO została stworzona po to żeby zniszczyć prawdziwych polaków. ponieważ sa w niej nie polacy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane