statystyki

Spłata kredytu nie jest kosztem

autor: Patrycja Dudek08.08.2014, 07:13; Aktualizacja: 08.08.2014, 09:47
Podatki

Mężczyzna uważał, że podatek należy się tylko od kwoty, którą dostał w końcowym etapie transakcji.źródło: ShutterStock

Nie można od ceny za nieruchomość odliczyć wydatków na spłatę kredytu hipotecznego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który kupił działkę z obciążoną hipoteką. Po jakimś czasie postanowił sprzedać tę nieruchomość. Umówił się z kupującym, że przy zawieraniu umowy przedwstępnej dostanie część pieniędzy pozwalającą na spłatę kredytu hipotecznego. Dopiero potem miało dojść do zawarcia umowy ostatecznej i zapłaty pozostałej kwoty.

Sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat od jej nabycia i dlatego u sprzedającego powstał przychód.

Mężczyzna uważał, że podatek należy się tylko od kwoty, którą dostał w końcowym etapie transakcji. Twierdził, że pieniądze otrzymane w ramach umowy przedwstępnej, przeznaczone na spłatę hipoteki, może odliczyć jako koszt. Tłumaczył, że poniósł go w czasie, gdy był jeszcze właścicielem działki. Spłata hipoteki była więc nakładem, który można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane