Wszystkie osoby, które świadczą usługi prawne, w tym doradztwa podatkowego na rzecz klientów indywidualnych, będą musiały mieć w 2015 r. kasy fiskalne.
Nie będzie można uniknąć tego obowiązku nawet wtedy, gdy klient zapłaci wynagrodzenie przelewem na rachunek bankowy. Wynika to z projektu rozporządzenia ministra finansów.
Dziś prawnicy nie muszą prowadzić ewidencji fiskalnej, jeżeli ich obrót nie jest wyższy niż 20 tys. zł. Tak samo, gdy przekroczą ten limit, ale płatności wpływają na konto bankowe i są właściwie opisane. Takie zwolnienie wynika z pkt. 37 załącznika do obowiązującego rozporządzenia dotyczącego kas (Dz.U. z 2012 r. poz 1382).
Andrzej Pośniak, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna wyjaśnia, że mimo iż od 2015 r. w nowych przepisach będzie analogiczne rozwiązanie, to prawnicy nie będą już mogli dłużej z niego korzystać.
A to oznacza, że wszyscy oni, świadcząc usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, będą musieli stosować kasy fiskalne.
Ekspert dodaje, że każda taka czynność, bez względu na sposób płatności, będzie musiała być zaewidencjonowana w kasie.
Zgodnie z przepisami przejściowymi zawartymi w projekcie rozporządzenia, ci, którzy dziś korzystają ze zwolnień, będą mogli nadal je stosować do 28 lutego 2015 r.
– A to oznacza, że kasy wprowadzą dopiero od 1 marca – wyjaśnia Andrzej Pośniak.
Również prawnicy, którzy zaczną swoją działalność w przyszłym roku, będą mogli korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania przez dwa miesiące następujące po miesiącu, w którym zaczną świadczyć swoje usługi.
Ułatwienia dla rejentów

Notariusze nadal nie będą musieli ewidencjonować w kasie usług w zakresie objętym wpisem do repetytorium A i P , jeśli nie przekroczą limitu obrotów lub będą przyjmować płatności bezgotówkowo.

Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących