statystyki

PCC należy się nie tylko od ogólnego przyrostu majątku spółki

autor: Katarzyna Bajak30.07.2014, 07:23; Aktualizacja: 30.07.2014, 08:05
Sprawa dotyczyła wspólników spółki jawnej, którzy rozważali przekształcenie jej w spółkę komandytową.

Sprawa dotyczyła wspólników spółki jawnej, którzy rozważali przekształcenie jej w spółkę komandytową.źródło: ShutterStock

Przy przekształceniu spółek osobowych opodatkowana powinna być nadwyżka wkładów do spółki nad wkładami, które już zostały opodatkowane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła wspólników spółki jawnej, którzy rozważali przekształcenie jej w spółkę komandytową. Celem miała być wyłącznie zmiana formy prowadzenia działalności, bez zmian po stronie wspólników, aktywów i kapitałów. Wspólnicy – jak twierdzili – nie zamierzali czynić żadnych nakładów powodujących zwiększenie ich wkładów do spółki.

Spór toczył się o to, czy w związku z przekształceniem powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Kluczowe znaczenie miało to, czy zwiększony zostanie majątek spółki.

Izba skarbowa twierdziła, że tak. Powoływała się na art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.), z którego wynika, że podstawą opodatkowania przy przekształceniu jest wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w jego wyniku.

Dlatego izba stwierdziła, że nie ma znaczenia to, iż nie dojdzie do ogólnego zwiększenia majątku spółki. Liczy się co innego – to, czy nie będzie nadwyżki „przy porównaniu wkładów wspólników do spółki jawnej – wniesionych przy zawarciu umowy spółki lub w trakcie jej trwania – z wartością wkładów do spółki komandytowej”.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane