statystyki

Organ musi wiedzieć, do kogo kieruje decyzje

autor: Katarzyna Bajak25.07.2014, 07:35; Aktualizacja: 25.07.2014, 08:39

Po śmierci podatnika urząd powinien ustalić krąg spadkobierców oraz w jakim charakterze biorą oni udział w postępowaniu – orzekł WSA w Warszawie w dwóch wyrokach.

W przeciwnym razie decyzje urzędu i izby skarbowej będą uchylone.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy wspólnie rozliczyli się z podatku dochodowego. Po pewnym czasie złożyli wniosek do urzędu skarbowego o stwierdzenie i zwrot nadpłaty. Wraz z nim złożyli korektę zeznania, w której uwzględnili zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 46 b ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku dochody otrzymywane w związku z bezpośrednim realizowaniem programów finansowanych z bezzwrotnej pomocy (tym wypadku chodziło o fundusz europejski).

Na tym tle powstał spór. Naczelnik urzędu skarbowego nie zgadzał się na zwolnienie. Gdy sprawa trafiła do dyrektora izby skarbowej, ten uchylił decyzje naczelnika i umorzył postępowanie. Powodem była śmierć podatniczki. Kobieta zmarła jeszcze przed wszczęciem postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane