statystyki

Darowizny: To, co bezpłatne, nie może być kosztem

autor: Mariusz Szulc25.07.2014, 07:35; Aktualizacja: 25.07.2014, 08:39

Podatnik, który przed upływem pięciu lat sprzeda dom otrzymany w darowiźnie, zapłaci podatek od całego dochodu, a nie od samej tylko nadwyżki ponad wartość darowizny – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Chodziło o podatnika, któremu w marcu 2007 r. ojciec podarował pół domu. Obdarowany wydzielił następnie swoją część nieruchomości. W związku z tym prezydent miasta zobowiązał go do zapłaty opłaty adiacenckiej. Dotyczy ona właścicieli bądź użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła m.in. na skutek ich podziału.

Podatnik uiścił opłatę, a następnie, w październiku 2007 r., sprzedał nieruchomość. Z uzyskanego dochodu rozliczył się z fiskusem. Jako przychód wykazał kwotę ze sprzedaży, a do kosztów zaliczył wartość darowizny i związane z nią opłaty oraz opłatę adiacencką.

Urząd skarbowy uznał w 2013 r., że podatnik zawyżył koszty sprzedaży i zobowiązał go do dopłaty PIT. Podatnik, chcąc uniknąć ewentualnych sankcji karnoskarbowych, złożył korektę zeznania rocznego i dopłacił podatek.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane