statystyki

Wypłata z zysku i obniżenie kapitału nie tworzą przychodu

autor: Patrycja Dudek24.07.2014, 07:19; Aktualizacja: 24.07.2014, 09:20
Dywidenda

Dywidendaźródło: ShutterStock

Odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie wypłaty dywidendy bądź obniżenia kapitału w spółce nie są kosztem podatkowym – potwierdził NSA.

Chodziło o spółkę akcyjną, która planowała wypłatę zysku z bieżącego roku oraz z lat ubiegłych. Nie wykluczała też obniżenia kapitału zakładowego, co również wiązałoby się z wypłatą kwot należnych akcjonariuszom. W tych celach zaciągnęła pożyczkę, a odsetki od niej chciała odliczyć od przychodu.

Twierdziła, że pożyczka będzie służyć zapewnieniu jej dalszego funkcjonowania. Tym samym będzie spełniony warunek, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT). Wskazywała, że art. 16 ustawy nie wyłącza z kosztów podatkowych odsetek od takiej pożyczki.

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że wypłata dywidendy w ogóle nie powoduje powstania źródła przychodu ani jego zabezpieczenia. Skoro nie ma przychodu, to nie ma też i kosztu.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Porkins(2014-07-24 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Idiotyczny nagłówek, sugerujący, że otrzymujący wypłatę z zysku/obniżenia kapitału, ma możliwość nie rozpoznać przychodu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane