statystyki

Karty paliwowe wchodzą do podstawy opodatkowania

autor: Mariusz Szulc22.07.2014, 07:18; Aktualizacja: 22.07.2014, 08:37
Problem polega na tym, że nie można ustalić jasnej granicy pomiędzy optymalizacją podatkową a obejściem prawa i uchylaniem się od opodatkowania.

Problem polega na tym, że nie można ustalić jasnej granicy pomiędzy optymalizacją podatkową a obejściem prawa i uchylaniem się od opodatkowania.źródło: ShutterStock

Ryczałt na zakup benzyny, który przedsiębiorca otrzymuje od swojego kontrahenta, także podlega VAT – wyjaśnił dyrektor poznańskiej izby.

Chodziło o przedsiębiorcę zarządzającego grupą handlowców sprzedających usługi telekomunikacyjne. Nadzorował on ich pracę i często jeździł z nimi do klientów. W związku z tym operator telekomunikacyjny, na którego zlecenie działał, zaoferował mu ryczałt paliwowy w wysokości 600 zł miesięcznie. Nie przekazał go w gotówce, tylko w formie karty zakupowej. Przedsiębiorca mógł ją wykorzystać tylko do zakupu paliwa na niektórych stacjach.

Przedsiębiorca uwzględniał go w podstawie opodatkowania VAT jako składnik ceny za świadczone przez siebie usługi. Rozliczał podatek od całej kwoty, niezależnie od tego, ile faktycznie wykorzystał ryczałtu. Nabrał jednak wątpliwości, czy postępuje prawidłowo i czy w takiej sytuacji podatek nie jest odprowadzany dwukrotnie: zarówno przez niego, jak i przez stację paliwową. Dlatego spytał izbę skarbową, czy podatku nie powinna rozliczać tylko stacja oraz ewentualnie operator telekomunikacyjny.

Na wypadek jednak gdyby okazało się, że obowiązek ten spoczywa na nim, spytał, czy nie powinien płacić VAT od faktycznie wykorzystanej kwoty ryczałtu, a nie w całości od 600 zł.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wojtek(2014-07-22 16:56) Zgłoś naruszenie 00

    zmienilem auto z Getin, kredyt samochodowy jest niskooprocentowany, a najwieksze zyski sa na malo spalajacych autach

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane