statystyki

Podatnik może przegrać w sądzie wszystko

autor: Elżbieta Delert17.07.2014, 07:35; Aktualizacja: 17.07.2014, 08:47

W sprawach interpretacji podatkowych sędziowie mogą orzekać na niekorzyść skarżącego – orzekł WSA w Warszawie. Odwołał się do niedawnej uchwały NSA z 7 lipca br.

Sprawa dotyczyła spółki, która organizowała szkolenia finansowane częściowo z dotacji unijnej, a częściowo z wkładów własnych ich uczestników. Była ona zdania, że dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego nie będzie zaliczane do jej obrotu i w związku z tym nie będzie opodatkowane VAT. Z kolei wpłaty dokonywane przez uczestników szkoleń będą co prawda opodatkowane, ale – zdaniem spółki – będzie ona mogła skorzystać w tym zakresie ze zwolnienia przewidzianego w art. 13 ust. 1 pkt. 20 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 73, poz. 392).

Izba Skarbowa w Warszawie przyznała jej rację tylko częściowo. Stwierdziła, że dotacja rzeczywiście nie będzie zaliczana do obrotu spółki i nie będzie podlegała opodatkowaniu, bo dofinansowanie stanowi zwrot kosztów poniesionych w związku z organizacją szkoleń. Jednak w odniesieniu do wkładów własnych uczestników szkoleń, spółka – zdaniem izby – nie może skorzystać ze zwolnienia. A to z tej przyczyny, że rozporządzenie zwalnia z VAT usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych, oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane. Izba była zdania, że skoro dotacja nie stanowi obrotu, to nie można uznać, że spełniony jest warunek 70-procentowego finansowania usług ze środków publicznych.

Spółka zaskarżyła tę interpretację do WSA w Warszawie, żądając, by sąd uchylił ją w tej części, która dotyczyła zwolnienia z podatku wpłat własnych uczestników szkoleń.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane