statystyki

Problem z rozliczaniem podatku od licencji

autor: Mirosława Zugaj09.07.2014, 07:50; Aktualizacja: 09.07.2014, 09:06
Rozliczenia

Rozliczeniaźródło: ShutterStock

Tegoroczne zmiany w ustawie o VAT wprowadziły wiele zamieszania z określeniem momentu powstania obowiązku podatkowego. Chodzi o usługi, w których powstaje on obecnie na zasadach ogólnych, a nie – jak jeszcze do końca ub.r. – szczególnych.

Problem ten dotyczy m.in. licencji, czyli prawa do korzystania z utworu. W ustawie o VAT nie określono bowiem, co należy rozumieć pod pojęciem wykonania usługi. Czy chodzi o moment udzielenia licencji, czy o upływ terminu, na jaki ją udzielono?

Nierozliczane okresowo

Powszechnie przyjmuje się, że momentem wykonania usługi jest moment wykonania wszystkich działań i czynności składających się na daną usługę. W interpretacji z 3 czerwca 2014 r. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że w razie udzielenia licencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są rozliczane okresowo i wobec których nie ustalono terminów płatności ani wcześniejszej płatności, momentem wykonania usługi będzie dzień przekazania odpowiednich dokumentów umożliwiających korzystanie z licencji (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji).


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane