statystyki

Sprawozdanie za 2014r. w skróconej wersji

autor: Agnieszka Pokojska03.07.2014, 13:51; Aktualizacja: 03.07.2014, 13:53
Piotr Waliński  Fot. Materialy Prasowe

Piotr Waliński , biegły rewident, dyrektor w dziale audytu Deloitteźródło: DGP

Nie ma przeciwwskazań do tego, by jednostki mikro, które nie posiadają skomplikowanych instrumentów finansowych, zastosowały nowe uproszczenia - uważa Piotr Waliński , biegły rewident, dyrektor w dziale audytu Deloitte.

Senat ma przyjąć dziś nowelizację ustawy o rachunkowości, która umożliwi sporządzanie skróconego sprawozdania finansowego mikroprzedsiębiorcom. Firmy, które zdecydują się na uproszczenia, nie będą mogły stosować do wyceny aktywów i pasywów wartości godziwej ani skorygowanej ceny nabycia. To wpłynie na wartości prezentowane w bilansie. W jakich sytuacjach będzie im się opłacać skorzystanie z tych ułatwień?

Nie można oceniać uproszczeń wyłącznie pod kątem odzwierciedlenia ich skutków w rachunku zysków i strat. W jednym roku bowiem taka wycena może korzystniej wpływać na wyniki jednostki mikro, a w kolejnym roku negatywnie. Trudno byłoby w takim wypadku co roku zmieniać stosowane zasady. Jeżeli dana jednostka zdecyduje się na uproszczenia, to powinna je stosować konsekwentnie.

Ale i tak firmy będą musiały rozważyć, co im się bardziej opłaca: ewentualna niższa wycena aktywów w zamian za mniejsze wydatki na obsługę księgową czy odwrotnie.

Moim zdaniem takie oszczędności nie będą istotne dla konkretnego podmiotu. Rząd szacuje, że z uproszczeń może skorzystać ok. 21 tys. podmiotów mikro, objętych dyrektywą unijną, a oszczędność z tego tytułu wyniesie 11 mln zł. Czyli ok. 500 zł na jednostkę. Nie jest to duża kwota. Co prawda podmioty mikro zazwyczaj nie inwestują w aktywa wyceniane według wartości godziwej, jednakże istnieje ryzyko, szczególnie w przypadku pojawienia się istotnych strat z wyceny instrumentów finansowych, że sprawozdanie finansowe nie odzwierciedli rzetelnie sytuacji finansowej jednostki. Ponadto należy zwrócić uwagę, że instrumenty notowane na rynkach finansowych (akcje spółek giełdowych, obligacje, proste transakcje forward) są łatwe do wyceny. Wysokie koszty mogą generować najtrudniejsze do wyceny pozycje, takie jak złożone instrumenty finansowe czy udziały w jednostkach nienotowanych na giełdzie – najczęściej wyceniane według metod opartych o zdyskontowane przyszłe przepływy finansowe. Takimi wycenami bowiem zajmują się osoby mające przygotowanie zawodowe i doświadczenie w stosowaniu skomplikowanych modeli matematycznych z dużą ilością zmiennych.

Małe firmy mogą mieć jednak także inne aktywa wyceniane według wartości godziwej, np. nieruchomości inwestycyjne. Ich wartość w cenie historycznej może być znacznie niższa.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane