statystyki

Więcej podróżnych korzysta z tax free

autor: Magdalena Majkowska27.06.2014, 07:16; Aktualizacja: 27.06.2014, 10:24
Maciej Czarnecki

Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstokuźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

Obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania podróżnych spoza UE zakupami w Polsce i możliwością odzyskania zapłaconego od nich VAT - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku.

Jest coraz popularniejsze. Już połowa dokumentów tax free obsługiwanych przez celników z polsko-białoruskich przejść granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach jest zgłaszana przez sprzedawców i podróżnych przez internet. Dane za maj zebrane w całym kraju pokazują, że prawie 40 proc. wszystkich zarejestrowanych rachunków w Polsce zostało zgłoszonych przez podróżnych i sprzedawców właśnie z wykorzystaniem drogi elektronicznej.

Sprzedawcy zapisują w systemie dane z wystawianych przez siebie dokumentów. Natomiast podróżny, jeszcze przed przyjazdem na granicę, rejestruje dokument tax free na stronie: www.granica.gov.pl/TaxFree. Gdy pojawia się na granicy z towarem, funkcjonariusz celny pobiera jedynie z systemu zgłoszony wcześniej dokument, weryfikuje zgodność towaru oraz dane podróżnego z imiennym dokumentem tax free, a następnie potwierdza wywóz towaru.

Korzystanie z elektronicznego systemu ułatwiają podróżnym specjalne udogodnienia, takie jak m.in. zainstalowane na przejściach hotspoty z darmowym dostępem do strony internetowej: www.granica.gov.pl, oraz dodatkowe pasy odpraw m.in. w Kuźnicy i Bobrownikach dla podróżnych posiadających wyłącznie elektroniczne zgłoszenia.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane