statystyki

Faktury: Rabat równa się biurokracja

autor: Agnieszka Pokojska25.06.2014, 07:04; Aktualizacja: 25.06.2014, 08:47
Dokumentacja rabatu

Dokumentacja rabatuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Od początku roku na zbiorczej fakturze korygującej muszą być daty i numery wszystkich zmienianych dokumentów. Dla firm wystawiających rocznie tysiące takich pism to olbrzymi kłopot

Do końca 2013 r., zgodnie z ówczesnym stanem prawnym, korekta musiała zawierać tylko okres, w którym wystawiono faktury pierwotne.

– To w łatwy sposób umożliwiało organom podatkowym zidentyfikowanie tych faktur w toku kontroli podatkowej bądź czynności sprawdzających – podkreśla Michał Spychalski, doradca podatkowy, menedżer w MDDP.

Od 1 stycznia br. na zbiorczym dokumencie trzeba podawać także numery i daty dokumentów pierwotnych. Taki wymóg wynika z art. 106j ust. 3 ustawy o VAT. Przepis ten, nawiązując do ustępu 2, nakazuje podawać wszystkie dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 1–4.

Kontrahenci nie chcą więc przyjmować zbiorczych faktur korygujących bez wskazania numerów.

– Do zbiorczej faktury korygującej można dołączyć załącznik stanowiący jej integralną część, zawierający numery i daty wystawienia poszczególnych faktur pierwotnych z danego okresu – mówi Michał Spychalski. Dodaje, że taki sposób wystawienia zbiorczych faktur korygujących jest akceptowany przez organy podatkowe.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane