statystyki

Kontrola skarbowa: Wolne zawody zaniżają przychody

autor: Łukasz Zalewski20.06.2014, 07:09; Aktualizacja: 20.06.2014, 08:34

W ubiegłym roku organy kontroli skarbowej wydały decyzje, w których zmniejszyły deklarowaną przez podatników stratę na łączną kwotę 481,7 mln zł – wynika ze sprawozdania z kontroli skarbowej za 2013 r.

Reklama


Jedną z metod działania kontrolerów skarbowych jest zakup kontrolowany. W ten sposób kontrolerzy sprawdzają m.in., czy sprzedaż jest ewidencjonowana w kasie fiskalnej. Zasadniczo obowiązek ten dotyczy podatników, u których sprzedaż przekracza 20 tys. zł. Limit ten dotyczy zarówno kontynuujących działalność w danym roku, jak i rozpoczynających ją.

Od 1 maja 2011 r. kasy muszą mieć także dentyści, lekarze i prawnicy.

Kontrolerzy przychodzą ubrani, jak każdy inny klient, dokonują zakupu lub korzystają z usługi. Swoją tożsamość ujawniają dopiero wtedy, gdy podatnik np. nie wystawi paragonu fiskalnego. Jeśli szkoda dla budżetu jest niewielka (np. brak wydania jednego paragonu), wystawiają mandat – zwykle kilkuset- złotowy (maksymalnie może wynieść 3360 zł).


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • obywatel.(2014-06-22 14:28) Zgłoś naruszenie 10

    Koszty obiadu z kontrahentem w ramach prowadzonej działalności nie jest kosztem uzyskania przychodu ,jak widać i słychać z opublikowanych podsłuchów koszt prywatnego obiadu sfinansował NBP i to jest ok. jeżeli państwo będzie ok w stosunku do obywateli to i obywatele będą ok w stosunku do państwa.

    Odpowiedz
  • Jan Osik(2014-06-21 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    Nie tylko wolne zawody, ale również producenci. W garażach, piwnicach, dziwnych lokalach działają tysiące małych firm produkujące czapki, prześcieradła, ściereczki, obrusy itp. drobnicę, którą sprzedają odbiorcą bez żadnych faktur, albo na jedną fakturę na rok, a obrót trwa cały rok. A później taki producent narzeka, że drogi dziurawe, szpitale nie działają jak należy, że ogólnie jest nieciekawie. Ale jednej złotówki nie chce oddać w formie podatków, bo dlaczego. On musi mieć, a państwo musi dać. Uprościć system podatkowy, obniżyć wszelkiego rodzaju podatki i para podatki, ale objąć nimi wszystkich, bez wyjątków i bez politycznych zwolnień, to jedyne rozwiązanie...

    Odpowiedz
  • marek ka(2014-06-21 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie już tak obrzydzili prowadzenie działalności gospodarczej, że ją zlikwidowałem i przeprowadzam się do Anglii. Nie wiem na jak długo, ale muszę odpocząć od tego polskiego wariactwa, nie dostałem w polsce żadnych kar czy mandatów od urzędników, ale taki wytworzyli klimat że mam już dość tego napięcia. Wyjeżdżamy z całą rodziną. Zegnaj Tusku !!!

    Odpowiedz
  • Jajo(2014-06-20 20:38) Zgłoś naruszenie 00

    Epokowe odkrycie kontroli skarbowej !!!

    Odpowiedz
  • Tessa(2014-06-22 20:32) Zgłoś naruszenie 00

    A czy skarbówka robi zakupy kontrolowane u ; lekarzy, prawników , gabinetach kosmetycznych , fryzjerów itp. podobnych zawodów?

    Odpowiedz
  • anonim(2014-07-06 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    KONTROLE SKARBOWE TO FIKCJA !!! JAK W BUDOWNICTWIE PRACOWNIK MOŻE PRACOWAĆ ZA 1680,00 zł brutto ???

    Odpowiedz
  • leon(2014-07-10 21:45) Zgłoś naruszenie 00

    ja chcę zrobić zakup kontrolowany w agencji towarzyskiej

    Odpowiedz