statystyki

Sprzedaż swojego wizerunku można rozliczyć w ramach firmy

autor: Mariusz Szulc17.06.2014, 06:50; Aktualizacja: 17.06.2014, 09:04
Podatki

To dobra wiadomość dla osób, które w przeciwnym razie, z racji swoich wysokich zarobków, musiałyby zapłacić podatek według stawki 32 proc.źródło: ShutterStock

Podatnik, który występuje w reklamach, może zapłacić podatek jak z działalności gospodarczej, czyli np. według liniowej stawki 19 proc.

Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania DGP w tej sprawie. To dobra wiadomość dla osób, które w przeciwnym razie, z racji swoich wysokich zarobków, musiałyby zapłacić podatek według stawki 32 proc. Tak właśnie często interpretują sprzedaż wizerunku izby skarbowe. Uważają, że wynagrodzenie z tego tytułu można rozliczyć tylko jako przychód z praw majątkowych. Czyli według skali podatkowej ze stawkami: 18 proc. i 32 proc.

Takie stanowisko zaprezentował niedawno m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 20 maja br. (nr ITPB1/415-194/14/PSZ). Chodziło o znanego siatkarza. Większa część jego wynagrodzenia pochodziła ze świadczenia usług sportowych i dla celów podatkowych była kwalifikowana jako przychód z działalności wykonywanej osobiście. Co do tego nie ma już kontrowersji, bo w interpretacji ogólnej z 22 maja 2014 r. (nr DD2/033/30/KBF/14/RD-47426) minister finansów potwierdził, że sportowcy, artyści, naukowcy, dziennikarze mogą rozliczać swoje przychody w ramach działalności gospodarczej, o ile ją prowadzą.

Niekorzystne interpretacje

Siatkarz postanowił zarabiać także na udostępnianiu swojego wizerunku, np. w reklamach. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że do tej pory na jego wizerunku zarabiał tylko jego klub, zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). Z przepisu tego wynika możliwość wykorzystywania wizerunku osoby powszechnie znanej w związku z pełnieniem funkcji m.in. zawodowych, bez jej zgody.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane