Nawet jeśli akt notarialny kupna nieruchomości podpisano w tym roku, można dostać zwrot części VAT z wydatków na materiały budowlane poniesionych do końca 2013 r.
Takie korzystne dla podatników stanowisko zajęło MF w odpowiedzi na pytanie DGP.
To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy po podpisaniu z deweloperem umowy przedwstępnej i wpłacie zaliczki na poczet kupna mieszkania lub domu ponieśli już wydatki na zakup materiałów potrzebnych do wykończenia lokum. Nawet jeśli akt własności (akt notarialny) został podpisany dopiero w 2014 r., można odzyskać część VAT za materiały budowlane kupione w zeszłym roku.
Odpowiedź resortu finansów jest o tyle istotna, że od tego roku uchylone zostały dotychczasowe przepisy o zwrocie VAT za materiały budowlane. Przysługuje on jedynie na zasadzie praw nabytych.
Z końcem 2013 r. straciła moc ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (dalej: ustawa o zwrocie). Na jej podstawie od 2006 r. osoby kupujące materiały budowlane do budowy lub remontu mogły odzyskiwać część VAT zapłaconego w ich cenie. Rozwiązanie to zostało uchylone w związku z wejściem w życie nowego rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi).
W przepisach przejściowych zagwarantowano jednak prawa nabyte do zwrotu tym osobom fizycznym, które przed 1 stycznia 2014 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych. Umożliwiono im składanie wniosków na starych zasadach jeszcze przez pięć lat (do końca 2018 r.), przy czym kolejność ich składania została ustalona w specjalnym harmonogramie – według kryterium momentu poniesienia wydatków (patrz ramka).
Wymogi formalne
Przepisy o zwrocie wymagają od inwestora spełnienia określonych wymogów formalnych. Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o zwrocie prawo do zwrotu musi on posiadać:
● prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a w przypadku remontu – tytuł prawny do domu lub mieszkania, przy czym wymóg posiadania tytułu prawnego stosuje się też do wydatków na wykończenie nieruchomości kupionej w tzw. stanie deweloperskim;
● pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla których jest ono wymagane.
Jeżeli inwestycja nie wymagała pozwolenia na budowę, do wniosku należy dołączyć m.in. kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego. Za tytuł prawny uważa się m.in.: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo osoby fizycznej do korzystania z budynku (lokalu) mieszkalnego.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP wyjaśnia, że może to być np. protokół zdawczo-odbiorczy, na podstawie którego osoba fizyczna dysponuje prawem zajmowania kupowanego lokalu nawet na długo przed zawarciem umowy przyrzeczonej w formie aktu notarialnego.
Czas inwestycji
Resort przyznaje, że przepisy nie precyzują, na jaki moment osoba fizyczna ubiegająca się o zwrot musi dysponować tytułem prawnym do budynku (lokalu) mieszkalnego. „Należy zatem przyjąć, że spełnienie powyższego warunku powinno być rozpatrywane w okresie realizacji inwestycji, nie zaś wyłącznie w dacie złożenia wniosku” – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Finansów.
Resort wskazuje, że art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy mówi o prawie do zwrotu, a nie o prawie wystąpienia o zwrot czy dokonania zwrotu przez naczelnika urzędu skarbowego.
„W związku z powyższym nie ma przeszkód, aby mimo braku w 2013 r. aktu własności lokalu mieszkalnego, osoba fizyczna, która kupiła materiały budowlane w 2013 r., ubiegała się o zwrot części tych wydatków” – podsumowuje MF.