Firma, która chce zamontować GPS w aucie osobowym używanym zarówno do celów biznesowych, jak i prywatnych, może odliczyć tylko połowę podatku od jego ceny.
Zgodnie z obowiązującymi od 1 kwietnia 2014 r. przepisami ograniczenie w odliczaniu podatku od towarów i usług dotyczy nie tylko odliczenia podatku przy zakupie pojazdów samochodowych, ale również towarów i usług związanych z ich eksploatacją i użytkowaniem (art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT).
– Nawigacja jest przykładem towaru związanego z użytkowaniem auta – mówi Dorota Borkowska-Chojnacka, doradca w Grant Thornton.
W tym wypadku nie można również zastosować art. 86a ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, który na zasadzie wyjątku pozwala na odliczenie całego VAT od ceny towarów montowanych w pojeździe, nawet gdy auto jest wykorzystywane do celów mieszanych. Warunkiem zastosowania tego przepisu jest to, aby zamontowane urządzenie miało przeznaczenie „wskazujące obiektywnie na możliwość wykorzystywania do działalności gospodarczej”. Przykładem takich urządzeń są taksometry montowane w taksówkach oraz wydatki poniesione na ich montaż, naprawy i konserwacje. Nie dotyczy to jednak GPS, ponieważ nawigację można wykorzystać również w podróży prywatnej.