Banki blokują całe konta podatników, a fiskus chce ściągnąć niewielką kwotę

autor: Łukasz Zalewski18.03.2014, 07:14; Aktualizacja: 20.03.2014, 09:41
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Banki blokują całe rachunki podatników, nawet gdy urząd skarbowy chce wyegzekwować zaledwie niewielką kwotę. Sprawa jest znana nie od dziś, kolejne firmy wpadają w tarapaty finansowe, a urzędnicy przerzucają piłeczkę.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • ulla(2015-04-30 15:10) Zgłoś naruszenie 10

    To jest polskie prawo. Ustanawiają te bzdury szybko, ale poprawić głupotę niestety trwa to latami. U nas w kraju każdy rządzi jak chce. Banki sobie, fiskus sobie a rząd sobie .Nikt nic nie wie i nie ma winnego, a ty szary człowieczku męcz się z tym sam. To jest parodia państwa. Najlepszy kabareciarz by tego nie wymyślił w jakim absurdzie można żyć, a jedna można .A sondaże i tak 45 % poparcia dla Popaprańców.

    Odpowiedz
  • sn(2014-03-19 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    Biznesmen ten może był za granicą na urlopie ,delegacji itp, ale nie powód blokowania całego konta ,aby banki sobie nie pozwalały na takie samowolki (gdzie nadzór bankowy ?) , konieczne jest uściślenie prawa.Małe firmy (paro osobowe) nie mają sztabu administracji,mogą na czym się dokładnie nie znać, zapomnieć itp, ale to nie powód , aby blokować całą firmę , poprzez blokadę konta, nie móc zapłacić np. za hotel,zobowiązań innych , gdy przebywa zagranicą. Takich wyczynów, ani urząd ,ani bank nonszalandzki nie może wyczyniać. Ktokolwiek z urzędników uważa , że tak łatwo prowadzić firmę , to niech spróbuje, nie pchają się na siłę poprzez kolesi POpartych do tych biur i mamy przerost admini., do 450 tys.(za komuny było 170 tys.) przy spadku produkcji, kapitalizmie, komputeryzacji itp.

    Odpowiedz
  • Rentier(2015-09-21 20:11) Zgłoś naruszenie 00

    Dokładnie miałem taką sytuację w Raiffeisenie .
    Omijajcie ten bank szerokim łukiem . Z powodu zajęcia kwoty 100 zł zablokowali mi konto na którym było 7 000 zł
    Z odblokowaniem problemy więc zamknąłem i koniec
    Najgorsze jest to że komornik może wystąpić do wielu banków i zablokują konto w każdym . Więc np. z powodu niezapłaconego mandatu mogą wam zablokować miliony złotych w kilku bankach . Na dodatek jak udokumentować zdjęcie blokady w banku z którego nie nastąpiła zapłata ?
    To jest absurd

    Odpowiedz
  • Internal Revenue Service też zajmuje konta(2014-03-18 23:49) Zgłoś naruszenie 00

    IRS informuje, że weźmie pieniądze z konta, „wejdzie na dom” lub że będą ściągać należności przez pracodawcę. Tak się zwykle dzieje, jeżeli ktoś nie odpowie na te listy. Wtedy, gdy ktoś chce wyjąć pieniądze z banku, ma przykrą niespodziankę – zablokowane konto przez IRS i wtedy to już naprawdę zwraca uwagę podatnika… gdy IRS listy pisze.

    Odpowiedz
  • wjawor(2014-03-18 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Łukaszu, trochę rzetelności dziennikarskiej!!! Niech pan przeczyta jeszcze raz ze zrozumieniem swój własny artykuł i jego tytuł. Nie fiskus, a banki!!! Czy żeby zachęcić czytelnika konieczny jest w DGP fiskus-be???

    Odpowiedz
  • @e(2014-03-18 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    Raiffeisen traktuje klienta jak potencjalnego złodzieja i bardzo przywiązuje się
    do jego pieniędzy. Rozstanie się z tym bankiem bez strat materialnych graniczy z cudem.

    Odpowiedz
  • Wynika że to nie urzędy tylko banki są winne(2014-03-18 19:44) Zgłoś naruszenie 00

    Z tekstu wynika że to banki powinny wdrożyć nowe rozwiązania informatyczne i byłoby po problemie.

    Odpowiedz
  • kk(2014-03-18 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    To nie US blokują całe konta, ale banki. Zamiast przesłać od razu kwotę zajęcia przelewem ( jak nie do US to na jakieś subkonto zabezpieczyć), to po prostu blokują wypłaty z konta, bo nie chce im się wdrożyć informatyki, która ograniczałaby zajęcie tylko do kwoty zajęcia. Nie ma tu winy ani US, ani komorników (bo tak samo się dzieje z komornikami) tylko wina banków

    Odpowiedz
  • gosc(2014-03-19 07:09) Zgłoś naruszenie 00

    A może wystarczy regulować daniny publiczno-prawne na czas? Wtedy nikt nic nie będzie blokować.

    Odpowiedz
  • pozdrawiam(2014-03-19 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie i Panie to nie urzędnicy komornicy sądowi, "komornicy" skarbowi czy inni urzędnicy urzędów skarbowych tworzą prawo, skoro jeden czy drugi poseł się tą sprawą zainteresował no to chyba jest najwłaściwsza osoba - to ona stanowi przecież prawo!! Przedsiębiorcy przecież również mają silne lobby lewiatan i KPP oraz w większości zasiadają w ławach poselskich czy senatorskich wiec nie gańmy urzędników choćby tych z ministerstwa finansów bo oni mogą ale nic. dla mnie też osobiście choć pracuje w urzędzie wydaje się grubo niesprawiedliwe przecież też mogę zapomnieć zapłacić mandatu i to samo może mnie spotkać. ale przecież Panowie i Panie nikt od razu nikomu nie zajmuje rachunku pytanie dlaczego ów biznesmen nie zapłacił tych 480 zł nie miał na wypłaty dla pracowników?

    Odpowiedz
  • inka(2014-03-18 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    nie MB tak to nawet za Stalina nie była on nie był az tak głupi

    Odpowiedz
  • MB(2014-03-18 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    Stalin ożył. System fiskalny za czasów Stalina nie masz skąd, a musisz.

    Odpowiedz
  • Omo(2014-03-18 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    W ten sposób urzędnicy mają co robić.

    Odpowiedz
  • Feris(2014-03-18 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Polski system jest taki głupi - najpierw tworzy prawo, a wraz z nim określony problem, by niebawem podejmując tytaniczny wysiłek w obiektywach kamer je znosić. Politycy z urzędnikami najpierw tworzą stan, by później w glorii chwały bohatersko rozwiązać problemy przez siebie stworzone. Tu Majdanu trzeba...

    Odpowiedz
  • ???(2014-03-18 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    sn. Taki sposób postępowania jest oczywiście niesprawiedliwy i rodzący nadmierne restrykcje, ale czy osoba z takim saldem na rachunku o jakim piszesz nie może naprawdę zapłacić tego 1 000 dobrowolnie?

    Odpowiedz
  • sn(2014-03-18 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    To rozwala firmy ,które i tak ledwo żyją, bezrobocie totalne, a Rząd( MF) śpi udaje,ze coś robi i ślimaczy. Przecież można podać w ustawie w takiej sytuacji,że US występując do banku blokuje najwyżej podwójna kwotę roszczeń, nie blokuje całe konta i rozwala całą firmę.Bo to jest paranoja, aby za ok.500-1000zł opłaty, blokować całe konta firmy i osoby z saldem np. 100-500tys.zł., gdzie tu wychodzenie z kryzysu, wolność gospodarcza firmom, rozsądek, walka z bezrobociem. Widać tu jak ten Rząd pracuje ,a bajeruje, gęby ma pełne frazesów,że się nadaje na następny okres rządów.Wyborcy to są dla nas ich wbijane kolce i udręki, a oni czekają na podwyżki i wysokie premie w resortach, za co ???!!!

    Odpowiedz
  • max(2014-03-18 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    jakby te ************ banki i US popłaciły po kilkanaście odszkodowań i to wysokich za takie bezprawie to zapewne do ich łbów napłynęłaby oliwa

    Odpowiedz