statystyki

Podatek od nieruchomości: W 2014 r. większy podatek za dom

autor: Łukasz Zalewski27.12.2013, 07:15; Aktualizacja: 27.12.2013, 08:11
Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomościźródło: ShutterStock

Większość mieszkańców dużych miast zapłaci w przyszłym roku wyższy podatek od nieruchomości.

Reklama


Reklama


Znamy już stawki podatku od nieruchomości, jakie będą obowiązywały w dużych miastach. W większości przypadków wzrosną one zaledwie o 1 proc. lub w ogóle. Tak niewielkie podwyżki spowodowane są głównie niską inflacją w tym roku. Niektóre samorządy zdecydowały wręcz o utrzymaniu stawek na niezmienionym poziomie. Wpływ na podjęcie takich decyzji przez radnych miały na pewno zbliżające się wybory samorządowe, które odbędą się na jesieni 2014 r. Skorzystają na tym mieszkańcy.

Jakie stawki

Na podjęcie decyzji dotyczącej stawek podatku od nieruchomości na 2014 r. radni mają czas do końca grudnia. We wszystkich miastach, które sprawdziliśmy, uchwały w tej sprawie już zapadły albo zdecydowano o pozostawieniu w mocy tych z poprzedniego roku. W tej ostatniej sytuacji wartości z 2013 r. staną się obowiązujące także w 2014 r.

Stawki podatku od nieruchomości

Stawki podatku od nieruchomości

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W przyszłym roku zmieni się grupa miast, w których będą obowiązywały najwyższe dopuszczalne stawki podatku od nieruchomości (ogłasza je co roku minister finansów w obwieszczeniu). Jak co roku podatki według maksymalnych wartości będą płacili mieszkańcy Warszawy, Gdańska i Poznania. Do grona tego dołączy w 2014 r. Kraków. Radni stolicy Małopolski już kilka lat wcześniej zdecydowali o stopniowym podwyższaniu stawek do maksymalnego poziomu. Oznacza to, że w 2014 r. podwyżki w Krakowie będą procentowo większe niż w innych miastach. Nie należy jednak spodziewać się drastycznych wzrostów. Właściciel mieszkania o powierzchni użytkowej wynoszącej 50 mkw. zapłaci w 2014 r. podatek o 2 zł wyższy niż w tym roku. W innych miastach podwyżki również będą symboliczne. Przykładowo w Gdańsku od lokalu mieszkalnego o powierzchni 50 mkw. i przynależnych do niego gruntów pozostałych o powierzchni 38 mkw. w 2014 r. podatnik zapłaci 1 zł więcej niż obecnie.

Z grona miast z najwyższymi stawkami wypadnie w przyszłym roku Łódź. Radni nie zdecydowali się na podniesienie danin. Nie jest to jednak wyjątek. Podobne decyzje zapadły w Bydgoszczy i w Białymstoku (z pewnymi wyjątkami). Oznacza to, że w przyszłym roku mieszkańcy tych miast zapłacą tyle samo podatku co za rok 2013.

Co ciekawe, w ostatnim z wymienionych miast radni podjęli taką decyzję już pod koniec czerwca (większość takich uchwał zapada w okresie od października do grudnia). Jedną ze stawek, która wzrośnie (o 2 gr – z 7,38 do 7,4 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej), jest ta od budynków lub ich części pozostałych (stosuje się ją m.in. do opodatkowania garaży i miejsc postojowych).

Białystok wspiera również budowę stadionów. Od takich budowli (wraz z infrastrukturą stanowiącą integralną całość techniczno-użytkową) stawka wynosi 0,1 proc. wartości, a nie 2 proc. Zdecydowana większość samorządów stosuje wartość 2 proc. od wszystkich budowli.

Dodajmy też, że zdaniem części ekspertów stadion (a przynajmniej jego część) nie jest budowlą, ale budynkiem i podatek należy liczyć nie od wartości, lecz od powierzchni użytkowej, co znacznie zmniejsza kwotę do zapłaty.

Kolejnym miastem, na które warto zwrócić uwagę, są Katowice. Od lat jego radni uchwalają stawki na poziomie niższym niż maksymalne. W 2014 r. również będą niższe, a wzrosną jedynie symbolicznie – w większości przypadków o 1 gr.

Więcej do budżetu

Mimo symbolicznych podwyżek stawek miasta zaplanowały nieco wyższe wpływy z podatku od nieruchomości na 2014 r. Przykładowo w Bydgoszczy mają one wzrosnąć w stosunku do planu na 2013 r. o 800 tys. zł, w Olsztynie o 2,2 mln zł, w Białymstoku o 2 mln zł, w Katowicach o 9 mln zł, w Poznaniu prawie o 17 mln zł, a w Krakowie o 26 mln zł.

Wynika to nie tylko z podwyżek stawek, ale również możliwości powiększenia bazy podatkowej, czyli liczby podatników, właścicieli lub posiadaczy nieruchomości.

Procedura opłacania należności
Osoby fizyczne, właściciele nieruchomości, muszą czekać na decyzję wójta, burmistrza lub prezydenta miasta ustalającą wysokość podatku od nieruchomości na 2014 r. Dopiero po jej otrzymaniu (należy się jej spodziewać przed 1 marca) podatnik będzie mógł uiścić podatek na konto urzędu miasta.
Inna procedura obowiązuje firmy. Mają one obowiązek złożyć deklaracje na podatek od nieruchomości wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwemu ze względu na miejsce położenia tej nieruchomości w terminie do 31 stycznia. Następnie muszą wpłacać podatek w ratach (choć można też w całości za rok), do 15 dnia każdego miesiąca, a za styczeń – do 31 stycznia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • prefektus(2013-12-27 08:37) Odpowiedz 00

  tzn, że ja nie mieszkam u siebie ? nie płacę podatku od ziemi ? z takim myśleniem wracamy do czasów PRL

 • prefektus(2013-12-27 08:09) Odpowiedz 00

  żałosne ...ludzie płacą ciężkie pieniądze za czynsz a ktoś kto ma dom to wręcz śmieszne pieniądze płaci

 • Cegla(2013-12-27 08:25) Odpowiedz 00

  @prefektus: Bo mieszkają u siebie i sami opłacają to co jest w czynszu tych co mieszkają w blokach. Kup ziemię, zbuduj i po kłopocie

 • b(2013-12-27 09:18) Odpowiedz 00

  ja też bym chciał kupić może wybudować, ale ceny są nie wiem dla „kogo” dla bardzo zamożnych ludzi albo kłody pod nogi kładą, czynsze również są za wysokie, w tym kraju nie ma już klasy tzw. średniej są bogacze i coraz bardziej ubożejący biedni, biedniejsi i najbiedniejsi i nikt się tym specjalnie nie martwi, zajmują się nikomu niepotrzebnymi a wręcz utrudniającymi życie bzdurami lub poważniejszymi rzeczami ale też by zwykle utrudnić i zagarniają co i ile się da i nie ponoszą za to żadnej odpowiedzialności, skoro wynagrodzenia są jakie są, to nieruchomości i nowe samochody powinny maksymalnie kosztować po 10 tysięcy zł bo dlaczego więcej, to wszystko ma służyć przecież ludziom albo niech dadzą zarobić tyle by je kupić za dzisiejsze wymyślne ceny albo „p.” od zawsze o jakimś kryzysie, już np. w znanej polska komedii Pieniądze to nie wszystko, podali hasło: Pieniądze to nie wszystko ale bez pieniędzy to hó...

 • Madry Polak(2013-12-27 10:36) Odpowiedz 00

  Dlatego warto się budować ... nie stać Cie ... to wyjedz zarób i bedziesz miał a nie biadolisz ... gadac wszyscy mogą ... Ja sprzedałem mieszkanie w bloku zawinalem rekawy i w 2 lata sie wybudowalem za mieszkanie w bloku ... wiec mozna ale kto ma dwie lewe rece to ma zycie nedzne ... i tyleee

 • kik(2013-12-29 00:46) Odpowiedz 00

  Podatki od nieruchomości, wieczyste, gruntowy -to podatki pośrednie. Jest ich jeszcze cała masa innych. To najgorsze podatki bo musisz je płacić bez względu na to czy masz dochód czy nie. Skoro podatnik jest kontrolowany za okres 5 lat to może powinniśmy rozpocząć się w okresach 5 letnich.

 • anioł(2013-12-28 13:03) Odpowiedz 00

  żeby było normalnie - trzeba chodzic na wybory i glosowac z głową a nie ogladac propagandy telewizyjne - trzeba odstawić etatowych złodzieji od koryta - a nie tylko narzekac - pora się obudzić NARODZIE !!!

 • ola(2013-12-27 20:35) Odpowiedz 00

  wyjedz...tylko nie każdy może wyjechać i zostawić żone..dzieci małe

 • Zbudować może każdy........(2013-12-29 20:13) Odpowiedz 00

  Sam przez lato obserwowalem ... jak para 75 latków dziadzio z babcią zbudowali sobie parterowy dom z bloczków gazobetonowych metodą na klej. ... Sami zbudowali parterowy 70m2 dom z 2 spadowym dachem.

  ale to potrafia 75 latki...reszta tylko biadoli

 • ola(2013-12-27 20:38) Odpowiedz 00

  madry polaku jak bym dostała mieszkanie jak ty pewnie, tez bym go sprzedała i zaczeła budowe domu...jaki madry sam jak bys nie miał startu mieszkania na działke to bys nie dał rady tak szybko sie wybudowac ...czesto jeszcze działka budowlana w prezencie...zarób na wszystko sam od podstaw, to wtedy pogadamy

 • zły(2013-12-30 14:28) Odpowiedz 00

  A ja uważam, że ten rząd powinien wprowadzić podatek katastralny np w wysokości 0,1 % wartości nieruchomości zamiast podatku od gruntu i innych podatków pośrednich. Przekształcić bezpłatnie prawo użytkowania wieczystego w prawo własności i ogłosić jak najszybsze wybory parlamentarne.

 • praktyk(2013-12-28 21:59) Odpowiedz 00

  Kup działkę 30 a nawet 40 km od miasta w którym pracujesz. Wiele osób dojeżdża codziennie pokonując taki dystans.Często w parę osób aby obniżyć koszty.Działka budowlana w takiej okolicy będzie naprawdę tania.Wybuduj mały domek z możliwością rozbudowy.W ten sposób można się przenieść z mieszkania z bloku.

 • lokator(2013-12-31 12:46) Odpowiedz 00

  jak stać się wlaścicielem tego kawałka ziemi gdzie stoi mój blok(moje mieszkanie).

 • da(2013-12-30 23:33) Odpowiedz 00

  grunty

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama