statystyki

Cash back to czysty zysk dla klienta. Nie ma od niego podatku

autor: Łukasz Zalewski26.11.2013, 07:25; Aktualizacja: 26.11.2013, 09:08
Cash back

Cash backźródło: ShutterStock

Zwrot pieniędzy klientowi za większe i częstsze zakupy czy korzystanie z usług, czyli tzw. cash back, to nagroda. Jeśli jednorazowo nie przekracza 760 zł, to nie ma od niej podatku.

Reklama


Reklama


Banki coraz częściej kuszą w ten sposób klientów. Jak tłumaczy Jacek Łabanowski, partner w Crido Taxand, system polega na wypłacie określonej sumy pieniędzy klientowi banku w zamian za skorzystanie z usługi (np. dokonanie płatności kartą kredytową, korzystanie z rachunku bankowego, wykonanie przelewu itp.). Klient np. po zapłacie kartą dostaje część pieniędzy z powrotem na swoje konto. Taka forma nagrody dla podatnika to jednak sygnał do działania dla fiskusa.

– W opinii organów podatkowych zwrot gotówki stanowi zysk dla klienta banku, a zatem traktują go jako przychód podlegający opodatkowaniu – stwierdza Jacek Łabanowski. Tak było np. w sprawie rozstrzygniętej przez WSA we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 864/13). Chodziło o sytuację, gdy bank wypłacał cash back za korzystanie z karty kredytowej. Klient musiał spełnić jednak wymogi regulaminu, który przewidywał wypłatę jedynie za transakcje powyżej określonej wartości. Premie dla klienta w danym cyklu rozliczeniowym nie mogły przekroczyć 100 zł, a w roku kalendarzowym kwoty 750 zł.

– Organy podatkowe twierdziły, że nagroda może przyjmować wyłącznie formę rzeczową. Sprzedaż premiowa nie może więc dotyczyć usług, z czym trudno się zgodzić – stwierdza Jacek Łabanowski. Ze stanowiskiem fiskusa nie zgadzają się również sądy. Jak tłumaczy Marek Jarocki, dyrektor w EY, wrocławski WSA orzekł, że premie przyznawane klientom przez bank w ramach programu cash back, których jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł, stanowią nagrody uzyskane przez klientów w ramach sprzedaży premiowej i są zwolnione z PIT. W konsekwencji na banku nie ciążą obowiązki informacyjne, czyli nie musi on wystawiać klientom informacji PIT-8C.

Eksperci zgadzają się z tym wyrokiem. Zdaniem Jacka Łabanowskiego zwrot gotówki powinien być postrzegany jako forma nagrody uzyskiwanej w związku ze sprzedażą premiową. Ekspert tłumaczy, że skoro klient kupuje od banku usługę, to zwrot określonej kwoty stanowi swoistą premię wypłaconą klientowi za skorzystanie z niej.

Marek Jarocki dodaje, że w praktyce premie w ramach systemu cash back zwykle nie przekraczają jednorazowo kwoty 760 zł. Przyznaje też, że wyliczenie tego limitu powinno opierać się na przyjętym w konkretnym przypadku okresie rozliczeniowym (najczęściej jest to miesiąc). Nie należy więc sumować kwot wypłaconych w całym roku.

Jacek Łabanowski zwraca z kolei uwagę, że stanowisko WSA we Wrocławiu nie jest wyjątkiem – podobne wyroki wydały w tym roku również WSA w Gdańsku oraz w Warszawie.

– Pozostaje mieć nadzieję, że powyższe argumenty zacznie dostrzegać również minister finansów, co z pewnością przyczyniłoby się do dalszej popularyzacji korzystnego dla obu stron (banku i klientów indywidualnych) systemu cash back – konkluduje Jacek Łabanowski.

760 zł – takiej kwoty nie może przekraczać jednorazowa wygrana lub nagroda m.in. w konkursach i grach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu oraz nagroda związana ze sprzedażą premiową, aby nie trzeba było od niej płacić PIT

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Janina L-T(2013-11-26 11:48) Odpowiedz 00

  W artykule powinna być mowa o "money-back", a nie - "cash back".
  Ten ostatni termin oznacza możliwość wypłaty gotówki przy okazji płatności kartą debetową (do kwoty płatności, nie więcej niż 200 zł).
  Cash - to gotówka, a nie - środki przelewane na rachunek, jak to ma miejsce przy money-back.

 • gość(2013-11-28 10:12) Odpowiedz 00

  Polacy nie gęsi i swój język mają

 • emerytka(2013-11-28 12:15) Odpowiedz 00

  A w ubiegłym roku w Gazecie Prawnej było wiele artykułów, że podatek należy płacić. Robiłam nawet korektę deklaracji za poprzedni rok, żeby nie mieć nic do czynienia z tymi urzędasami.
  Chyba nigdzie nie ma tak porąbanego prawa jak u nas. Za co Ci posłowie biorą pieniądze?

 • Małgorzata B.(2013-12-02 07:47) Odpowiedz 00

  1) W jakijej pozycji PIT należy ujmować przychody z tytułu "cash back" ?
  2) Czy jest jakaś kwota zwolniona, której nie należy zgłaszać w deklaracji? Czy wpłaty "cash back" z kilku banków trakutję oddzielnie, czy powinnam je zsumować?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama