statystyki

PO wycofuje się z projektu opodatkowania podatkiem CIT spółek komandytowych

autor: Grzegorz Osiecki09.10.2013, 12:39; Aktualizacja: 14.10.2013, 09:54
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Dziś ma się zebrać podkomisja zajmująca się projektem ustawy, w którym takie rozwiązanie zawarto. -Zamierzam zgłosić poprawki, które usuną spółkę komandytową z katalogu spółek opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Reklama


Reklama


Natomiast w przypadku spółek komandytowo akcyjnych nie ma wątpliwości po wyroku NSA ,że wehikuły typu SKA powodują,że ludzie nie płacą podatków, stąd tu projektu nie zmieniamy - mówi DGP poseł PO Jakub Szulc.

Poseł dodał, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest uznanie, że spółka komandytowa powinna być opodatkowana tak samo jak inne spółki osobowe czyli cywilna czy jawna. Tzn obowiązek podatkowy nie będzie ciążył na spółce jak w projekcie a na jej udziałowcach. Czyli w w przypadku spółki komandytowej wszystko pozostaje bez zmian - mówi poseł.

PO uzgodniła stanowisko w tej sprawie więc nie powinno być problemu z uchwaleniem zmian, tym bardziej, że projekt od początku budził kontrowersje.

-O ile spółka komandytowo-akcyjna jest tworem z pogranicza spółki kapitałowej i osobowej i faktycznie w tym przypadku mamy do czynienia z optymalizacją podatkową czyli unikaniem płacenia podatków, to nie ma takich zastrzeżeń wobec spółki komandytowej. To typowa spółka osobowa i przypadku udziałowców spółki komandytowej nie ma ryzyka unikania płacenia podatków - dodaje Szulc.

Sejm pracuje nad rządowym projektem zmian w PIT i CIT, którego celem jest opodatkowanie od początku przyszłego roku podatkiem dochodowym spółek komandytowych i komandytowo - akcyjnych. Aktualnie, podobnie jak inne spółki osobowe (jawna, cywilna) nie płacą one podatku - obowiązek taki spoczywa na ich wspólnikach (przy czym akcjonariusze SKA płacą podatek w momencie wypłaty im dywidendy, pozostali na bieżąco tak jakby samodzielnie prowadzili działalność gospodarczą). Rząd chce to zmienić, ponieważ SKA służyły optymalizacji podatkowej (unikaniu opodatkowania, zawłaszcza gdy ich akcjonariuszem zostawał podmiot, np. fundusz inwestycyjny, zwolniony z podatku dochodowego), w projekcie uwzględniono też jednak spółki komandytowe. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • okradziony(2013-10-10 08:46) Odpowiedz 00

  niech oddadzą ukradzioną akcyzę od osobowych samochodów ciężarowych !!!

 • obserwator(2013-10-10 09:28) Odpowiedz 00

  spółki komaddytowo-akcyjne i spólki komadytowe-spółki z o.o. powinny byc opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych

 • kornik(2013-10-09 15:01) Odpowiedz 00

  Matko Święta, czyżby nareszcie wytrzeźwieli?

 • Uczony(2013-10-10 12:12) Odpowiedz 00

  Panie Obserwatorze, a niby dlaczego obie formy prowadzenia biznesu miałyby być opodatkowane CITem? Zgoda, w przypadku SKA, których to wspólnicy bronią się przed płaceniem jakichkolwiek podatków (fundusze inwestycyjne), ale w przypadku sp. komandytowych, wspólnicy czy wypłacają sobie zyski czy też ich nie wypłacają, są zmuszeni do zapłacenia, co miesiąc, podatku 19%. Tak więc, nie widzę potrzeby zwiększania daniny dla Państwa do podwójnego opodatkowania sp. komandytowej (CIT a pozniej PIT)...

 • jarek(2013-10-09 16:42) Odpowiedz 00

  Jeżeli wiedzą, ile jest spółek kompozytowych i ilu mają pracowników to jeżeli chcą wygrać wybory nie mają wyjścia. Wsadzanie sp.k. i ska do jednego workato kolejna złota myśl Rostoskiego.

 • pasus(2013-10-10 12:55) Odpowiedz 00

  Pan/pani "obserwator" to chyba z US pisze. Jeżeli sp.k. ma płacić CIT to niech płacą go sp.j, sp.c., działalności osobowe a idąc dalej niech rónież wszystkie osoby zatrudnione zaczną płacić 40% podatek. Rządzący na pewno znajdą celowe wydatki dla tych dodatkowych środków.
  Cieszę się, że nareszcie Grabowski/Rostowski się ocknęli. To byłoby zabójstwo dla tysięcy małych i średnich firm.

  Czy ktoś przypuszcza, jakie były przyczyny tej zmiany stanowiska?

 • Janek z MF(2013-10-10 14:34) Odpowiedz 00

  Ślepy "obsewator" ?

 • tomek(2013-10-10 00:21) Odpowiedz 00

  No to będę glosowal na PO. Ale jak komandytowe opodatkuja to figa.

 • Adam(2013-10-10 15:54) Odpowiedz 00

  Ten pies grabowski bronił rządowego projektu cały czas, to klub odrzucił tą poprawkę.

 • DP(2013-10-14 08:20) Odpowiedz 00

  Obserwator ma racje, bowiem odniósł się do spółek z ograniczoną odpowiedzialnoscią spółek komandytowych, które na rynku działają w celu optymalizacji podatkowej i likwidacji odpowiedzialności osobistej. Komplementariuszem jest osoba prawna i nie widze powodu by stawiac znak rownosci miedzy tradycyjna spolka komandytowa, a takim tworem.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama