Minister finansów w odpowiedzi na pismo rzecznika praw obywatelskich (nr RPO/674861/11/V/620.2 RZ) wskazał, że przy korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych przepisy dają pacjentowi prawo do obecności osoby bliskiej. Jego realizowanie nie jest automatycznie podstawą zastosowania wobec usług (np. zakwaterowania) na rzecz tych osób zwolnienia z VAT.

Szef resortu finansów podtrzymał stanowisko z pisma z 16 czerwca 2011 r. do RPO o braku podstaw do objęcia zwolnieniem z VAT usług związanych z pobytem w szpitalu osób najbliższych pacjenta, o ile nie jest to niezbędne dla osiągnięcia w przypadku danego hospitalizowanego celu terapeutycznego. Podkreślił, że o tym, jakie okoliczności muszą być spełnione, aby cel terapeutyczny został osiągnięty, decyduje lekarz.
Oznacza to, że jeżeli uzna on, iż realizowane przez pacjenta prawo do pobytu osoby bliskiej jest istotne w procesie terapeutycznym, wówczas należy uznać usługę szpitala na rzecz osoby bliskiej jako ściśle związaną z usługą podstawową wykonywaną na rzecz pacjenta.
Informacja o takim zaleceniu powinna co do zasady wynikać z historii choroby pacjenta.