ZMIANA PRAWA Sejmowa podkomisja proponuje, aby VAT od darowizn był płacony od wartości rynkowej przekazanych towarów.

Nieoczekiwanie dla resortu finansów członkowie sejmowej podkomisji zajmującej się nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług zgodzili się na wprowadzenie do projektu poprawki dotyczącej opodatkowania VAT darowizn. Problem ten od dłuższego już czasu budzi wiele emocji. Chodzi o przekazywanie towarów bezpłatnie na rzecz m.in. organizacji charytatywnych. Obecnie przekazanie przez supermarket żywności z krótkim terminem do spożycia czy też przekazanie przez piekarnie niesprzedanego w danym dniu pieczywa wiąże się z koniecznością zapłaty VAT. Przedsiębiorcom bardziej opłaca się poczekać i zniszczyć towar, niż w odpowiednim czasie przekazać potrzebującym.
Przegłosowana przez posłów poprawka zakłada, że podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w takich sytuacjach ma być wartość rynkowa, czyli wartość realna przekazanych towarów.
- Mam nadzieję, że przyjęcie tej poprawki pokazuje kierunek, w jakim chcemy pójść - mówi Krystyna Skowrońska, posłanka PO.
Dodaje, że zgłoszona przez nią, a przegłosowana przez posłów podkomisji poprawka ma na celu również skłonienie rząd do zastanowienia się na problemem opodatkowania VAT darowizn.
Zdaniem resortu finansów proponowana poprawka nie uszczelnia systemu.
- Jeżeli nawet przyjąć, że tak jest, MF powinien wskazać inne rozwiązane - odpowiada posłanka.
W jej ocenie można procedurę przekazywania darowizn uregulować tak, aby zabezpieczyć interes budżetu przed nadużyciami i umożliwić podatnikom wspomaganie organizacji charytatywnych.
Aleksandra Tarka