Fiskus może sprawdzić każdego podatnika. Podczas kontroli i innych czynności organów należy pilnować czasu m.in. na złożenie odwołania, tak by nie stracić szans na udowodnienie swoich racji.

Czy można się powołać przed fiskusem na chorobę

Pan Mieczysław zachorował i trafił do szpitala, zanim dowiedział się, że urząd skarbowy wyznaczył mu siedmiodniowy termin na zapoznanie się ze zgromadzonym materiałem dowodowym. Nie zdążył więc tego zrobić. Czy może wystąpić o przywrócenie terminu?
A przynajmniej może próbować. W takiej sytuacji podatnik musi wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu do prowadzącego postępowanie organu podatkowego, czyli naczelnika urzędu skarbowego lub dyrektora urzędu kontroli skarbowej. Ważne jest jednak, aby uprawdopodobnił, że uchybienie terminowi nastąpiło bez jego winy. Wydaje się, że choroba i pobyt w szpitalu są wystarczającym argumentem. Ponieważ przepis mówi o uprawdopodobnieniu niemożności dochowania terminu, to dobrze jest dołączyć do wniosku o jego przywrócenie wypis ze szpitala czy zwolnienie lekarskie.Ważne jest jednak (i o tym nie wolno zapominać), że taki wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni od ustania przyczyny uchybienia terminowi. W przypadku pana Mieczysława owe siedem dni należy liczyć od dnia wypisania go ze szpitala.
Równie ważne jest, aby razem z wniesieniem podania dopełnić czynności, dla której był określony termin. Na przykład złożyć zażalenie na wydane przez organ podatkowy postanowienia o pozostawieniu podania bez rozpatrzenia (normalnie jest na to 7 dni), jeśli podatnik zabiega o przywrócenie terminu na złożenie tego zażalenia. W przypadku jednak pana Mieczysława, który wnosi o przywrócenie terminu na zapoznanie się z aktami sprawy i wypowiedzenie się na temat zebranego przez organ w toku postępowanie materiału, nie ma mowy o dopełnianiu jakiejkolwiek czynności. Wystarczy sam wniosek o przywrócenie terminu.
Inaczej jednak jego sytuacja by wyglądała, gdyby w grę wchodziła kontrola podatkowa prowadzona przez urząd kontroli skarbowej, a pan Mieczysław na skutek choroby utracił możliwość zapoznania się z jej protokołem i złożenia do niego zastrzeżeń. W tym przypadku termin jest dłuższy, bo 14-dniowy. Podatnik zostaje też pouczony, że niezgłoszenie zastrzeżeń w tym czasie pozwoli urzędnikom uznać, iż nie kwestionuje ustaleń kontroli. W przypadku kontroli podatkowej pan Mieczysław – usprawiedliwiony chorobą – musiałby razem z wnioskiem o przywrócenie terminu na złożenie zastrzeżeń do protokołu dołączyć od razu również te zastrzeżenia.
Podstawa prawna
Art. 162 par. 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.).

Czy urząd uzna wniosek, gdy jest już decyzja

Czytelnik wyjechał na kilka tygodni służbowo za granicę, bo pracodawca wysłał go w delegację. Pod jego nieobecność żona odebrała list polecony, w którym organ podatkowy informował go o terminie na wniesienie zastrzeżeń do protokołu. Po powrocie do kraju na podatnika czekała już decyzja podatkowa. Czy organ podatkowy uzna jego wniosek o przywrócenie terminu na zapoznanie się z protokołem?
Skoro organ wydał już decyzję podatkową, która wpływa na prawa i obowiązki podatnika, to nie ma sensu składanie wniosku o przywrócenie terminu na wniesienie zastrzeżeń do protokołu. Ważne jest, aby zdążyć z odwołaniem się od decyzji naczelnika urzędu skarbowego (lub dyrektora urzędu kontroli skarbowej) do dyrektora izby skarbowej jako organu II instancji. Podatnik ma na to 14 dni, licząc od daty doręczenia mu decyzji organu podatkowego. Niezłożenie odwołania od decyzji w tym terminie, jeśli nastąpiłoby z jego winy, zamyka mu drogę do dalszej walki.
Jeśli zaś nie byłoby jeszcze decyzji, służbowy wyjazd za granicę (delegacja) może być ważną przesłanką, którą organ podatkowy powinien wziąć pod uwagę w toczącym się postępowaniu podatkowym czy kontroli podatkowej. Każde postępowanie i kontrola musi bowiem toczyć się zgodnie z zasadami, jakie określa Ordynacja podatkowa. Najważniejsze z nich (zasada prawdy obiektywnej, zaufania i czynnego udziału strony) zobowiązują organ podatkowy (urząd skarbowy czy urząd kontroli skarbowej) do podejmowania działań, które pozwolą rzetelnie ustalić stan faktyczny. Organy muszą też udzielać podatnikowi wyjaśnień w związku z tym postępowaniem oraz zapewnić czynny jego udział jako strony, informując np. o przesłuchaniu świadka, którego zamierza powołać urząd. A skoro tak, to organ powinien uszanować nie tylko inicjatywę podatnika (np. składanie wniosków dowodowych), ale i jego prawa do walki o swoje racje, w tym przypadku – złożenia zastrzeżeń do protokołu.
Podstawa prawna
Art. 223 ustawy Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.).

Czy są szanse na późniejsze odwołanie się od decyzji

Syn wyjechał na wczasy. Matka opiekująca się jego mieszkaniem odebrała w tym czasie list polecony, który przyniósł listonosz. Okazało się, że była w nim decyzja podatkowa, a termin na odwołanie się od niej minął przed powrotem syna. Czy może teraz wnosić o przywrócenie terminu?
Jednak musi wykazać brak zawinienia w niedochowaniu 14-dniowego terminu na złożenie odwołania od decyzji organu podatkowego. Wyjazd na wczasy nie wydaje się wystarczającą przesłanką uznania zasadności wniosku. Ponadto ważne mogą być okoliczności odebrania listu przez rodzica, tzn. czy miał on prawo do takiego pokwitowania. Jeśliby nie miał, doręczenie decyzji nie byłoby skuteczne.
Podstawa prawna
Art. 223 ustawy – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.).

Czy można po danym czasie uzupełnić dowód

Urząd skarbowy wyznaczył trzy dni na przedstawienie faktur VAT dokumentujących czynności, na które strona powoływała się w postępowaniu podatkowym. Czas okazał się jednak zbyt krótki. Czy można wnioskować o przywrócenie terminu?
Podatnik może złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Lepszym rozwiązaniem byłoby jednak wnioskowanie o wydłużenie czasu na uzupełnienie dokumentacji, w tym przypadku – dostarczenie faktur VAT dokumentujących dokonanie transakcji (zakup towarów i usług). Urząd skarbowy lub inspektorzy UKS mogą bowiem wyznaczać terminy na przedstawienie określonych wyjaśnień lub przeprowadzenie dowodów. Mają one usprawnić i przyspieszyć postępowanie, doprowadzić do ustalenia stanu faktycznego. Nie mogą jednak godzić w prawa strony. W tym przypadku w zagwarantowaną w Ordynacji podatkowej zasadę czynnego udziału strony w toczącym się postępowaniu podatkowym czy prowadzonej kontroli. Dlatego jeśli wyznaczony przez urząd termin – np. z przyczyn losowych – nie będzie możliwy do dotrzymania, to podatnik może wystąpić o jego wydłużenie.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy to organ nie odnosi się do wniosków podatnika, który w trakcie toczącego się postępowania lub kontroli przedstawiał wprawdzie własne dowody i wnioskował np. o przesłuchanie konkretnych świadków, ale bez rezultatu. Jedyną możliwością, jaką ma podatnik, jest podniesienie tych wszystkich kwestii w odwołaniu od decyzji. To jest właściwy czas i miejsce na podniesienie zarzutu, że podatnik nie miał zagwarantowanego pełnego udziału w postępowaniu.
Podstawa prawna
Art. 121–123 i art. 180–200 ustawy – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.).

Czy sobota wlicza się do terminu

Podatniczka odebrała w sobotę na poczcie list polecony z urzędu skarbowego, który przyszedł w tygodniu. Czy to oznacza, że 14-dniowy termin na wniesienie odwołania kończy jej się w sobotę za dwa tygodnie?
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to uważa się za niego następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. W opisanym przypadku ostatnim dniem na złożenie odwołania będzie poniedziałek za dwa tygodnie.
Szczegółowo kwestie liczenia terminów ważnych dla postępowań podatkowych i kontroli podatkowej określa Ordynacja podatkowa. W interesie podatników jest zapoznanie się z jej przepisami, by uniknąć wątpliwości i kłopotów.
I tak na przykład, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu czasu nie uwzględnia się dnia, w którym ono nastąpiło. Ostatni dzień z wyznaczonej liczby dni jest końcem terminu. Przykładowo czas na wniesienie odwołania od decyzji podatkowej, na które przepisy dają 14 dni, liczony jest od następnego dnia po dniu jej doręczenia. Jeśli podatnik lub jego pełnomocnik odebrał decyzję 10 maja, to ostatnim dniem, w którym odwołanie powinno wpłynąć do urzędu, będzie 24 maja.
Aby termin został uznany za zachowany, ważne jest też, żeby pismo (np. odwołanie się od decyzji) zostało wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego, a nadawca otrzymał urzędowe potwierdzenie odbioru, albo by zostało nadane jako list polecony w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.
Podstawa prawna
Art. 12 ustawy – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.).

Czy można przywrócić termin na złożenie PIT

Wnuczek wyjechał na dwa miesiące na staż za granicę. Tak się złożyło, że wyjazd nastąpił w drugiej połowie marca, a powrót planowany jest dopiero w maju. Czy może dopiero wtedy bez żadnych konsekwencji złożyć zeznanie roczne?
30 kwietnia jako termin na rozliczenie się z dochodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym i złożenie PIT do urzędu skarbowego jest ściśle określony w ustawie podatkowej. I niestety nie podlega przywróceniu. Nawet jeśli niezłożenie zeznania podatkowego nie wynikałoby z winy samego podatnika. Owszem, może i powinien złożyć zeznanie podatkowe po powrocie razem z wyjaśnieniami i czynnym żalem, ale nie można wykluczyć, że urząd skarbowy ukarze go za to karą grzywny. Poza tym jeśli konieczna byłaby dopłata podatku, będzie musiał doliczyć do niego odsetki.
Podstawa prawna
Art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.).
Art. 56 par. 4 ustawy – Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).