Poczta Polska masowo wystawia tytuły wykonawcze, a fiskus ściąga abonament RTV

autor: Tomasz Wojciechowski11.04.2013, 07:01; Aktualizacja: 11.04.2013, 08:06
Telewizja

Telewizjaźródło: ShutterStock

Poczta Polska masowo wystawia tytuły wykonawcze, a następnie kieruje je do egzekucji, którą prowadzą urzędy skarbowe.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (68)

 • logik gminny(2013-04-11 11:33) Zgłoś naruszenie 30

  a na jakiej podstawie prawnej spółka akcyjna jaką jest Poczta Polska S.A. ma prawo wystawiać tytuły wykonawcze ???

  Odpowiedz
 • Zart(2013-04-13 12:44) Zgłoś naruszenie 20

  Poczta Polska chyba strzela sobie w stopę. Koniecznie pragnie stracić klientów w dobie otwartego rynku usług pocztowych. Powodzenia.

  Odpowiedz
 • wojtek(2013-04-11 11:38) Zgłoś naruszenie 20

  szanowni Polacy :wiem ,że wielu z was odwołało się od nakazu zaplaty za nieuzasadniony haracz do Urzedów Skarbowych. bezczelni pracownicy Poczty spółki akcyjnej nie odpowiadają w terminiue 14 dni na pisma Urzędów Skarbowych w sprawiach ustosunkowania się do zarzutów , co wiąże ręce Urzędom Skarbowym i co za tym idzie blokuje nasze pieniądze na kontach w bankach.wzywam was do pozwu zbiorowego przeciw prywatnej firmie poczta ,a powstalej na naszym -wspolnym majatku. firma ta podszywa się w sposób nieuprawniony pod organ administracji państwowej ,o czym wiedzą dziennikarze Gazety Prawnej i powinni powiadomić Prokuraturę o przestępstwie.

  Odpowiedz
 • Donald Tusk(2013-04-14 08:32) Zgłoś naruszenie 11

  Co nam mówił Tusk w sprawie abonamentu:

  Październik 2007 r. To nie jest telewizja publiczna
  Przestańmy udawać, że płacimy abonament na telewizję publiczną, a ona jest telewizją rządową. Będziemy chcieli wyegzekwować misyjność mediów. Będę zawsze wszystkim mówił kolegom z PO i PSL, że kto rządzi mediami publicznymi, przegrywa wybory. Chcę, żeby wybili sobie wreszcie z głowy to, że muszą być koniecznie w mediach publicznych. Ta ekipa zrobiła z telewizji publicznej rzecz najgorszą, mamy zwyrodnienie w ośrodkach regionalnych. Wszystkich, którzy tak drastycznie nadużyli mediów publicznych do własnych celów politycznych, czeka bardzo surowe rozliczenie. Nie wykluczam, że także w trybie karnym. Nie chcę straszyć prywatyzacją, lecz oczekuję od mediów publicznych misji.

  Listopad 2007 r. To wyłudzanie pieniędzy
  Wszystkie dotychczasowe starania, takie jak (...) instytucja abonamentu, mające prowadzić do ochrony mediów publicznych przed nadmiernym upolitycznieniem, okazały się wyłącznie instrumentami - mówię to z pełną odpowiedzialnością - wyłudzania pieniędzy od Polaków na rzecz budowania propagandowej machiny rządowej.

  Kwiecień 2008 r. Abonament to haracz
  Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia. (...) Nie wyobrażam sobie jednak, aby w finale utrzymać ten niesprawiedliwy, a kosztowny system. (...) Mamy zbyt wiele informacji na temat nieracjonalnego wydawania pieniędzy publicznych, pieniędzy podatnika, jeśli chodzi o media publiczne.

  Maj 2008 r. To wyjątkowo obłudny system
  Chciałbym powiedzieć, że nie spoczniemy dopóty, dopóki nie zmienimy tego wyjątkowo obłudnego systemu narzucania haraczu Polakom szczególnie niezamożnym po to, by nieliczna grupa ludzi mogła korzystać z tego materialnie w sposób nieuzasadniony, poza jakąkolwiek kontrolą, i żeby niektórzy najbardziej ambitni politycy wykorzystywali te media publiczne we własnym interesie.

  Odpowiedz
 • jurasN(2013-04-13 20:04) Zgłoś naruszenie 14

  Od zawsze płacę abonament RTV bo wymaga tego ode mnie prawo. Unikając płacenia byłbym:
  a - złodziejem
  b - dziadem (na te parę złotych ciągle mnie stać)

  Odpowiedz
 • Krytyk absurdów(2013-04-13 20:54) Zgłoś naruszenie 10

  Redakcja DGP zamiast poddać, korzystając z ekspertyz wybitnych prawników, rzeczowej krytyce bezsesenowną praktykę ściągania haraczu przez Pocztę Polska SA jakim jest abonament RTV bierze udział w straszeniu społeczeństwa konsekwencjami z tytułu jego niepłaczenia. Takie podejscie DGP jest to dla mnie przykre i niezrozumiałe. Odnoszę wrażenie, że redakcja tej gazety sama bierze udział w tym haniebnym procederze.

  Odpowiedz
 • Barbara(2014-09-28 22:46) Zgłoś naruszenie 10

  Abonament radiowo – telewizyjny jest zaliczany do tzw. opłat okresowych. W związku z tym zastosowanie do niego znajdują przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią art. 118 KC, Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Tym samym przedawnienie omawianych opłat abonamentowych wynosi dokładnie 3 lata. Powyższy termin zaczyna swój bieg dokładnie od dnia, w którym roszczenie o zapłatę abonamentu stało się wymagalne.  Instytucja przedawnienia jest szeroko rozpatrywana przez polskie orzecznictwo i tak zgodnie z wyrokiem sądu apelacyjnego w Gdańsku z dnia 19 czerwca 2012 r. (sygn. akt I ACa 256/12), przedawnienie nie jest samodzielnym i odrębnym uprawnieniem, lecz ściśle wiąże się z już istniejącymi prawami (z punktu widzenia wierzyciela) i obowiązkami (z punktu widzenia dłużnika). Ustanowiony w art. 118 KC termin przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe, stosuje się do roszczeń o odsetki za opóźnienie także wtedy, gdy roszczenie główne ulega przedawnieniu w terminie określonym w art. 554 KC, jednak roszczenie o odsetki za opóźnienie przedawnia się najpóźniej z chwilą przedawnienia się roszczenia głównego. Po przedawnieniu należności głównej nie tylko nie mogą być naliczane odsetki za dalszy okres opóźnienia, ale ponadto te odsetki, które już powstały do chwili przedawnienia należności głównej, podlegają przedawnieniu jednocześnie z należnością główną, czyli w terminie dwuletnim, wynikającym z art. 554 w zw. z art. 612 KC. Natomiast odsetki za opóźnienie, objęte notami odsetkowymi, które zostały naliczone od należności, które nie uległy przedawnieniu, lecz zostały zapłacone, z tym że z opóźnieniem, uzyskały samodzielny charakter i podlegają przedawnieniu zgodnie z art. 118 KC w terminie trzyletnim odrębnie za każdy dzień opóźnienia.  Pamiętajmy także, że trzyletni okres przedawnienia dotyczy nie tylko opłat abonamentowych lecz również usług telefonicznych. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 07 maja 2009 roku (III CZP 20/09) termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na postawie ustawy z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne, określa art. 118 KC. Na koniec warto też dodać, że terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną. Tym samym próba przedłużenia takiego terminu przez zawarcie jakiejkolwiek umowy (bez względu na jej formę) będzie całkowicie nieskuteczna.

  Odpowiedz
 • RADOM(2013-05-17 23:42) Zgłoś naruszenie 00

  Art. 4 ust 1 pkt 4;6;7c zwolnienie ustawowe z opłat rtv. pomimo to urząd skarbowy w Radomiu nr 2 przysyła tytuł wykonawczy do zapłaty.Rażące naruszenie ustawy o opłatach abonamentowytch. Co na to Premier i Prezydent RP.

  Odpowiedz
 • Do juras n(2013-04-14 08:56) Zgłoś naruszenie 00

  Masz bo nakradłeś cwaniaczku !!!

  Odpowiedz
 • anty(2013-04-15 10:05) Zgłoś naruszenie 00

  A może po anty nc+ zrobić funpage anty rtv! Kto się tego podejmie! Mile widziani informatycy no i .. prawnicy do pozwu zbiorowego.

  Odpowiedz
 • mmmmm(2013-04-15 16:50) Zgłoś naruszenie 00

  a bonamet powinen teraz zapłacić premier,bo nie kazał płacić haraczu za rządówPIS.A teraz schował główę w piach.Co na to Pełowcy?

  Odpowiedz
 • bolo uk(2013-04-15 22:29) Zgłoś naruszenie 00

  hahaha. a co z abonamentem radiowym kiedy slucham radia w samochodzie? musze tez placic?

  Odpowiedz
 • Liger(2013-04-16 08:13) Zgłoś naruszenie 00

  Państwo zbójeckie...

  Odpowiedz
 • zieberko(2013-04-16 08:05) Zgłoś naruszenie 00

  Platforma Obywatelska opóżniając prace nad zlikwidowaniem komunistycznego abonamentu, skazuje się na niebyt polityczny.Może im braknąć głosów,oj może...

  Odpowiedz
 • rexbene(2013-04-16 07:39) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie przecież jest możliwość wyrejestrowania radia i tv. Gdyby wszyscy ci których ukarano natychmiast wyrejestrowali odbiorniki może wreszcie zaczęto by się zastanawiać nad jakością programów. Durnowaci redaktorzy może ograniczyli by swoje głupoty. A powiedzcie dlaczego taki dureń ma zarabiać ..dziesiąt tysięcy miesięcznie.

  Odpowiedz
 • natan(2013-04-16 12:40) Zgłoś naruszenie 00

  Do fifi -m , to znacy że w tym szalonym kraju jedne spółki obowiązuje prawo a takiej spółki jak KRRiT to nie dotyczy ?? !!!. Zmiana statusu spółki to nowy podmiot a tym samym nowe umowy trzeba zawierać z klientami czy chcą być w tym bajzlu !!!. Tak jak obecnie z nC + która po zmianie chciała z klientów zrobić krowę dojną do płacenia im haraczu i braku możliwości zerwania i rezygnacji z takich psich usług !!!

  Odpowiedz
 • jank(2013-04-17 10:56) Zgłoś naruszenie 00

  Tusk w 2007r. nazwał abonament haraczem. Pozdrawiam lemingów

  Odpowiedz
 • dana(2013-05-10 19:44) Zgłoś naruszenie 00

  No i oczywiście najlepiej jest ściągać z emerytów i rencistów. Tytuły wykonawcze wystawiane przez pocztę kierowane są do Urzędów Skarbowych, a oni kierują je do ZUS-ów. i to jest najprostszy sposób na ściąganie jedynie od ludzi starych i biednych. Panie Tusk, to Pan obiecał, że emeryci i renciści nie będą płacić abonamentu rtv. Powinien Pan teraz z marszu umorzyć i z Urzędu wstrzymać te wszystkie ściągalności i dać tym ludziom za okres od Pana słynnego przemówienia i obiecywania amnestię i dać im możliwość płacenia abonamentu z czystym kątem. Ile tragedii będzie Pan winien jak emerytom będą zabierać w drodze egzekucji z i tak małych emerytur. Jest Pan kłamcą i na pewno Ci ludzie Panu za to podziękują.

  Odpowiedz
 • ok(2013-05-12 23:22) Zgłoś naruszenie 00

  Jedyną drogą, którą poczta może egzekwować należności abonamentowe (o ile w ogóle może) jest taka droga, jaką musi podążyć każdy podmiot gospodarczy i osoba prywatna – wystąpić do sądu o wydanie nakazu zapłaty, a z nim do komornika. Jest jednak mały problem – żeby wystąpić do sądu o wydanie nakazu zapłaty trzeba udowodnić, że dług jest wymagalny, czyli że dana osoba ma telewizor i go używa. Poczta Polska nie jest organem kontrolnym i nie ma żadnego prawa do kontroli mieszkań. W dodatku trzeba podać od kiedy, a to raczej niemożliwe.
  1 września 2009 roku – Poczta Polska w wyniku komercjalizacji została przekształcona w spółkę akcyjną, Poczta Polska nie jest już “urzędem pocztowym” – jednostką administracji państwowej, a Pocztą Polską SA – spółką prawa handlowego. W związku z powyższym nie ma prawa do wystawiania takich tytułów, bo mogą je wystawiać jednostki administracji państwowej i terytorialnej, a nie podmioty gospodarcze, a więc “tytuł wykonawczy” nie ma mocy prawnej.
  Reasumując:
  Finansowanie spółek z powszechnych danin jest niedozwoloną pomocą publiczną, niezgodną z prawem polskim i unijnym.
  Poczta Polska nie ma prawa ścigać za nie zapłacony abonament, bo też jest spółką handlową. Równie dobrze można by powierzyć te obowiązki sieci „Biedronka”.
  Poczta Polska nie ma prawa do wystawiania tytułów egzekucyjnych (odkąd przestała być “urzędem pocztowym” stając się Pocztą Polską Spółka Akcyjna). Aby ściągnąć “dług” za abonament, musi tak jak każdy podmiot gospodarczy wystąpić do sądu i wykazać, że dług jest wymagalny, a następnie z wyrokiem do komornika.
  Abonament nie leży w kompetencji urzędów skarbowych.

  Odpowiedz
 • rajan(2013-09-25 21:04) Zgłoś naruszenie 00

  to w końcu jak płacić złodziejom czy nie ? Co z tą ustawa obowiązuje,i jest aktualna,że mogą naliczać tylko za okres trzech lat

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane