Poczta Polska masowo wystawia tytuły wykonawcze, a fiskus ściąga abonament RTV

autor: Tomasz Wojciechowski11.04.2013, 07:01; Aktualizacja: 11.04.2013, 08:06
Telewizja

Telewizjaźródło: ShutterStock

Poczta Polska masowo wystawia tytuły wykonawcze, a następnie kieruje je do egzekucji, którą prowadzą urzędy skarbowe.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (68)

  • Pioter(2013-04-11 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe jest, że kiedy pisze się o abonamecie rtv, nikt nie wspomina o rozszerzeniu do abonamentu.
    Jeżeli nawet wpuścimy przedstawiciela Poczty Polskiej, i ta osoba zobaczy telewizor, nie musi to wcale oznaczać, że owe urządzenie jest odbiornikiem telewizyjnym.
    KRRiTV wyraźnie zaznacza, że telewizor używany jako monitor komputera, lub do celów produkcyjnych i nie podłączony na stałe lub tymczasowo do antenty TV, nie jest odbiornikiem telewizyjnym i nie zobowiązuje do płacenia abonamentu.

    Dokument ten jest do odnalezienia na stronie KRRiTV.

    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • listonosz emeryt(2013-04-11 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Niesamowity bałagan w dobie elektronicznej bazy danych. Trzeba cofnąć sie do osiągnięć z lat 50-tych kiedy to mlodzi ZZMP-owcy bezbłędnie namierzali odbiorniki radiowe nastawione na Radio Wolna Europa. Nie trudno było sprawdzić czy w danym mieszkaniu słuchają z powodu charakterystycznego buczenia zagłuszaczy. ZMP-wcy nie popełniali błędów w adresach, nazwiskach i porach dnia w których to słuchano ulubionych audycji RWE. ZMP-owcy wykazywali się tez inteligencja i umiarem i nie wchodzili do prywatnych mieszkań jak to czynią dzisiaj listonosze i inni agenci od abonamentu.

    Odpowiedz
  • nn(2013-04-11 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    Poczta Polska nie ma prawa ścigać za nie zapłacony abonament, bo też jest spółką handlową. Ściąganie opłat przez pocztę jest niewykonalne, gdyż jako sprywatyzowana spółka prawa handlowego nie może podejmować decyzji administracyjnych. Ustanowiony nieskuteczny mechanizm poboru i egzekucji abonamentu stoi w sprzeczności z zasadą powszechności obciążeń publicznych (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 listopada 2009 r., sygn. akt K 21/96, Kp 1/08).
    Poczta Polska nie ma prawa do wystawiania tytułów egzekucyjnych (odkąd przestała być "urzędem pocztowym" stając się Pocztą Polską Spółka Akcyjna). Aby ściągnąć "dług" za abonament, musi tak jak każdy podmiot gospodarczy wystąpić do sądu i wykazać, że dług jest wymagalny, a następnie mając wyrok, winna ewentualnie skierować sprawę do komornika. Problem jeszcze w tym, że Poczta Polska najwyraźniej za nic ma wyrok sądu. – Sąd Najwyższy rozstrzygnął te kwestię wyrokiem z 7 maja 2009 roku. Wskazuje w nim jednoznacznie, że do roszczeń dotyczących opłaty abonamentowej stosuje się okres przedawnienia wskazany w art. 118 kodeksu cywilnego. A okres ten wynosi 3 lata.

    Odpowiedz
  • janek(2013-04-11 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie są prawnicy w gazecie prawnej , gazeta prawna powinna pisać tylko prawdę na temat abonamentu a nie jeszcze straszyć biednych ludzi. Niech telewizja polska zablokuje sowoje programy zaraz zobaczymy czy ktoś wykupi abonament by odlądać te badziewia.

    Odpowiedz
  • prawnik(2013-04-11 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Płacić mają ci którzy już płacili. Nie ci którzy nigdy nie płacili. Tylko idiota może tak wnioskować i ściągać kary. Tak jest najłatwiej. Takie opłaty przedawniają się po 3 latach bo abonament nie jest podatkiem. Dlaczego więc poczta ściąga za 5 lat. Nikt się tym nie interesuje. Jest przyzwolenie na to aby ściągnąć jak najwięcej.

    Odpowiedz
  • logik gminny(2013-04-11 11:33) Zgłoś naruszenie 30

    a na jakiej podstawie prawnej spółka akcyjna jaką jest Poczta Polska S.A. ma prawo wystawiać tytuły wykonawcze ???

    Odpowiedz
  • wojtek(2013-04-11 11:38) Zgłoś naruszenie 20

    szanowni Polacy :wiem ,że wielu z was odwołało się od nakazu zaplaty za nieuzasadniony haracz do Urzedów Skarbowych. bezczelni pracownicy Poczty spółki akcyjnej nie odpowiadają w terminiue 14 dni na pisma Urzędów Skarbowych w sprawiach ustosunkowania się do zarzutów , co wiąże ręce Urzędom Skarbowym i co za tym idzie blokuje nasze pieniądze na kontach w bankach.wzywam was do pozwu zbiorowego przeciw prywatnej firmie poczta ,a powstalej na naszym -wspolnym majatku. firma ta podszywa się w sposób nieuprawniony pod organ administracji państwowej ,o czym wiedzą dziennikarze Gazety Prawnej i powinni powiadomić Prokuraturę o przestępstwie.

    Odpowiedz
  • Niedowiarek(2013-04-11 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    nn: podaj sygnaturę orzeczenia SN z 2009 r. - chętnie zapoznam się ze szczegółami... Wątpię w to, co piszesz - gdyby tak było, to skąd tyle skutecznych egzekucji?

    Odpowiedz
  • wojtek(2013-04-11 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    "SKUTECZNOŚC EGZEKUCJI" wynika z braku zlożenia ZARZUTÓW na egzekucję W TERMINIE 7 DNI. czyli nieznajomość Prawa szkodzi.

    Odpowiedz
  • tedd(2013-04-11 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    ...co?, a mieliśmy nie płacić i Donaldu Tusku nam tego nie załatwił...???

    Odpowiedz
  • ormo(2013-04-11 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    NIECH ZYJE ,ORMO,
    HIHI ALE mamy kraj!!!

    Odpowiedz
  • Oburzony(2013-04-11 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    No pięknie! ci co mają i radioodbiorniki i telewizory i nigdy nie płacili - mogą spać spokojnie - są nietykalni. atomiast Ci co płacili i przestali płacić w nagrodę są nękani, ograbiani i straszeni. I to ma być Państwo PRAWA???
    To jakiś cyrk!!!

    Odpowiedz
  • Obserwator(2013-04-11 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    Super!!! ochrona cwaniaków i kombinatorów.
    Karanie tych uczciwych - trzeba zaznaczyć jedno, że jeśli ktoś płacił a widzi, że inni nigdy nie płacili - to sam przestał płacić. Więc jak z artukułu wynika - trzeba go oskubać (po co kiedyś płacił?) jak głupi to ma za swoje!
    Ot cała prawda. Ten artykuł to żenada. Gdzie my żyjemy?

    Odpowiedz
  • jank(2013-04-11 13:48) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu powtórzę: wybraliście taką władzę - teraz nie płaczcie

    Odpowiedz
  • Czucz(2013-04-11 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    sygnatura Uchwały SN: III CZP 20/09, ale o ile dobrze rozumiem dotyczy ona ustawy Prawo Telekomunikacyjne, a abonament RTV regulowany jest przez ust. o opłatach abonamentowych.

    Odpowiedz
  • roza(2013-04-11 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 60 l i prawo do emerytury ,ale nie wystapilam z wnioskiem gdyz korzystam z renty rodzinnej nie ,przekraczajocej polowy przecietnego miesiecznego wynagrodzenia ,nie skladam wniosku gdyz moja emerytura dedzie nizsza ,czy w takim przypadku moge zlozyc wniosek o nie placenie abonamentu .

    Odpowiedz
  • fifi_m(2013-04-11 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Poczta może wystawiac tytuły ponieważ takie uprawnienie zostało jej wprost przyznane w ustawie o opłatach abonamentowych. W tym przypadku nie ma znaczenia ze jest spółką akcyjną.

    Odpowiedz
  • Roman(2013-04-11 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mogę się już doczekać egzekutorów w moim domu.Mam bardzo dobrze zaopatrzony barek,wypalimy papieroska,pogwarzymy i rozejdziemy się w wielkiej zgodzie.

    Odpowiedz
  • Józef(2013-04-11 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli Gazeta Prawna toleruje bezprawie przestaje ją kupować oraz czytać.
    Sięgacie dna !!!

    Odpowiedz
  • franek(2013-04-11 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    Poczta Polska to gangsterski "Układ zamknięty" i tyle w temacie.A w tym kraju to niedługo już tylko rząd i Sejm zostanie.Reszta ucieknie niech tylko wizy USA zniesie

    Odpowiedz