statystyki

Jeszcze przez rok podatnik nie odliczy VAT-u od zakupu paliwa do samochodu osobowego

11.02.2013, 14:43; Aktualizacja: 12.02.2013, 11:20
Paliwo

Paliwoźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który nie potrzebuje w swojej działalności samochodu ciężarowego lub np. specjalnego, nie może w żadnej części odliczyć VAT-u od zakupu paliwa. Są szanse, że w tym zakresie sytuacja się poprawi, ale dopiero od przyszłego roku.

Reklama


Reklama


Przed dokonaniem zakupu samochodu, warto zastanowić się, jakie konsekwencje dla przyszłych zobowiązań z fiskusem będzie rodził wybór konkretnego pojazdu. Wysokość VAT-owskich rozrachunków z tytułu eksploatacji używanego na potrzeby działalności gospodarczej samochodu zdeterminowana jest bowiem jego rodzajem.

Odliczenie paliwa przy ciężarowych i specjalnych

Przy zakupie paliwa silnikowego, oleju napędowego lub gazu do samochodów ciężarowych oraz specjalnych podatnik dysponuje prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną wartość podatku naliczonego wynikającego z zakupu. Warto pamiętać, iż od 1 stycznia 2013 r. faktury potwierdzające zakup paliwa, oleju czy gazu do napędu samochodów, będące podstawą do odliczenia podatku VAT, nie muszą zawierać numeru rejestracyjnego pojazdu.

Posiadanie w firmie samochodu ciężarowego wydaje się być zatem na gruncie rozliczenia kosztów jego użytkowania opłacalne. Warto jednak dokładnie przejrzeć katalog pojazdów, które ustawodawca klasyfikuje jako ciężarowe.

Ciężarowy czy osobowy

Samochodem uprawniającym do odliczenia VAT-u od nabycia paliwa będzie przede wszystkim ten, którego masa całkowita przekracza 3,5 t.
Ponadto prawo do pełnego odliczenia zachowa przedsiębiorca wykorzystujący na potrzeby wykonywania czynności opodatkowanych także mniejsze pojazdy; mogą to być pojazdy:
- typu wielozadaniowy, van, które mają jeden rząd siedzeń oddzielony trwale od części przeznaczonej do przewozu ładunków,
- przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą,
- posiadające otwartą część do przewozu ładunków,
- posiadające kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
- specjalne, jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa.

Do samochodów specjalnego przeznaczenia należą natomiast agregaty elektryczne i spawalnicze, pojazdy do prac wiertniczych, koparki, koparkospycharki, ładowarki, pojazdy do oczyszczania dróg i zimowego utrzymania dróg, podnośniki do prac konserwacyjno-montażowych, pojazdy pomocy drogowej, żuraw samochodowy, samochody pogrzebowe oraz bankowozy. O czym warto pamiętać, prawo do odliczenia VAT-u naliczonego przysługuje jedynie, jeśli działalność podatnika wymaga używania takiego pojazdu.

Reklama


Źródło:Tax Care

Polecane

Reklama

 • gruby(2013-02-12 10:02) Odpowiedz 00

  Planowana możliwość odliczania 50% wartości podatku VAT ma dotyczyć nie tylko paliwa, ale także innych wydatków dotyczących samochodu (np. napraw) przy których teraz można odliczyć 100%. Tak więc w przypadku starych samochodów (wymagających częstych napraw), którymi podatnik niewiele jeździ - zysk z możliwośći odliczenia części VAT od paliwa będzie mniejszy niż strata z powodu niepełnego odliczania VAT od napraw.

 • Świadomy Kierowca pl(2013-02-12 14:09) Odpowiedz 00

  nie czekając na zmiany podatkowe już dzisiaj firmy mogą ograniczyć koszty floty o połowę - zarówno eksploatacji jak również ubezpieczenia i związanego z nimi wynikiem szkodowym. Firmy w których wdrożony został Program Bezpieczeństwa wg. metody SAFETYLOGIC potrafiły zredukować ilość szkód nawet o 88%, natomiast koszty napraw powypadkowych o 72%. Przekłada się to bezpośrednio na koszt ubezpieczeń, a przy okazji na koszty eksploatacji i zużycia paliwa.

 • ja(2013-02-11 17:46) Odpowiedz 00

  pojazdy pomocy drogowej

 • janusz(2013-06-04 22:30) Odpowiedz 00

  Mam w domu samochod zarejestrowany na firme - Citroen Berlingo. Mam zdemontowane tylnie siedzenia, tak wiec jest tylko jeden rzad siedzen i nastepnie kratka, wiem ze kiedys tak obowiazywalo. Czy teraz nadal musi tak byc czy moge zamontowac tylnie 3 siedzenia dopiero potem kratke i nadal moc odprowadzac vat ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama