statystyki

Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni

autor: Jakub Malczewski28.12.2012, 09:26; Aktualizacja: 28.12.2012, 09:40
Podatki 2013

Podatki 2013źródło: ShutterStock

Od stycznia 2013 czekają nas duże zmiany podatkowe. Wzrośnie podatek od nieruchomości, droższa będzie kawa, wzrost akcyzy na tytoń spowoduje podwyżkę cen papierosów. Zmienią się zasady rozliczania ulgi na dzieci w PIT, a przedsiębiorców czekają zmiany dotyczące wystawiania faktur i stosowania kas fiskalnych.

Reklama


Reklama


Stawki VAT

Od 1 kwietnia 2013 r. zaczną obowiązywać, nowe wyższe stawki podatku VAT na wybrane artykuły i usługi. 23-proc. stawką VAT zostaną objęte m.in wyroby sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego (obecnie towary te objęte są 8-proc. stawką). Wyższa stawka podatku VAT będzie obowiązywała również na kawę, herbatę oraz bilety do kina.

Faktury

Od 1 stycznia 2013 r. podatników czekają zmiany w sposobie wystawiania faktur. Zmianie ulegnie np. nazewnictwo. Mali podatnicy (u których wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro) zamiast stosować nazwę „Faktura VAT-MP”, będą musieli oznaczyć dokument jako „metoda kasowa”.

Od stycznia podatnicy będą mieli możliwość wystawiania faktur uproszczonych. Do wystawienia takiej faktury wystarczy sam NIP. Warunkiem wystawienia faktury uproszczonej będzie kwota transakcji nie przekraczająca 100 euro bądź 450 złotych. Kolejnym ułatwieniem, które wejdzie w życie w 2013 roku, będzie możliwość wystawienia jednej, zbiorczej faktury, która będzie dokumentowała wszystkie transakcje z danym kontrahentem. Warto pamiętać, że wystawienie jednej, zbiorczej faktury będzie możliwe tylko do ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonano transakcji.
Kolejną istotną nowością w wystawianiu faktur będzie możliwość ustalenia między firmami, kto, czy odbiorca, czy nabywca będzie wystawiał fakturę. Jeżeli to nabywca będzie wystawiał faktury, nie będzie konieczności informowania o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego.

Nowe przepisy w wystawianiu faktur zniosą obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych, które były konieczne w przypadku nieodpłatnych przekazań. Zmiana będzie istotna dla przedsiębiorców dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Od 2013 roku przedsiębiorcy nie będą musieli się rejestrować jako podatnicy VAT, aby wystawić fakturę. Od nowego roku faktury będą mogli wystawiać wszyscy podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.

Gdy podatnik (sprzedawca) przeniesie na mocy stosownego porozumienia obowiązek wystawienia faktury na nabywcę lub osobę trzecią, to nabywca, wystawiając fakturę będzie musiał ją oznaczyć jako „samofakturowanie”.

Ulga na złe długi

W związku z ustawą deregulacyjną podatnicy będą mieli możliwość łatwiejszego sposobu skorzystania z ulgi na złe długi. Obecnie z ulgi na złe długi kontrahent mógł skorzystać, jeżeli minęło pół roku od terminu płatności faktury. Po zmianach VAT w ramach ulgi na złe długi będzie można odzyskać po 150 dniach (od terminu płatności wskazanego na fakturze).

Zmiana definicji próbki

Od 2013 roku zmieni się definicja pojęcia próbki. Według nowych przepisów próbką będzie egzemplarz, który można zidentyfikować jako próbkę, a nie jak to było dotychczas – niewielka ilość produktu, która ma na celu promocję sprzedaży. Dostawa próbek będzie zwolniona z naliczania VAT.
Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów mówi, że nowa definicja próbki, jest związana z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie EMI Group. Próbką będzie wszystko, co nie jest przeznaczone do konsumpcji, także egzemplarz pokazowy płyt CD czy filmów DVD dawanych do recenzji dziennikarzowi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Wikary(2013-01-09 07:12) Odpowiedz 00

  Do Dar 73 : To po co go zatrudniałeś? Mogłeś sam modlitwę załatwić, chyba ,że nie była tobie ani zmarłemu potrzebna!Miałbyś 500 zł i nie wyzywał ludzi od darmozjadów. Ja bym za 1000 na twój pogrzeb nie poszedł , bo to pewnie daremne!

 • republikanin(2012-12-30 20:44) Odpowiedz 00

  Dochodzą do nas niepokojące niepokojące sygnały i oceny w związku z rozpisanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkursem na miejsce na multipleksie dla telewizji o profilu religijno-społecznym. Czy rzeczywiście Rada może poważyć się na zlekceważenie tak potężnego nacisku społecznego i przyznanie koncesji jakiejś innej stacji, na przykład założonej przez byłych pracowników koncernu ITI?

 • Dysktyminowany lekarz.(2013-01-02 10:52) Odpowiedz 00

  a ja mam pytanie: dlaczego lekarze nie są płatnikami VAT? przecież płacą ten podatek w każdym artykule np: w lekach, materiałach stomatologicznych itd. a do tego jak inni VATowcy muszą miec kasy fiskalne??? PYTAM SIĘ DLACZEGO I JAKIM PRAWEM PANŚTWO POLSKIE DYSKRYMINUJE TĘ GRUPĘ ZAWODOWĄ?? gdzie jest tak popularnie uzywane haslo pzrez posłów- równouorawnienie, sprawiedliwosc spoleczna itd?? nic dziwnego ze mlodzi lekarze opuszczaja RP a ci , ktorzy zostaja staja sie wredni i wyrahowani dla chorego...

 • atoria(2013-01-09 21:05) Odpowiedz 00

  Co do przechowywania paragonów... śmieszne, już po roku nic na nich nie widac a co dopiero po pieciu latach ;)

 • Dar73(2013-01-02 16:21) Odpowiedz 00

  Ja zapłaciłem 500zł za pochówek Ojca, cena została podana przez "dobrodzieja" a on nawet ministranta nie zatrudnił. To jest dopiero zarobek za godzinę, bez podatku. Wszyscy się na to godzimy, taki Lekarz to może chociaż wyleczy. A tu opisuję typowego darmozjada.

 • olo(2012-12-28 12:25) Odpowiedz 00

  Jestem jak najbardziej za wprowadzeniem kas fiskalnych szczególnie do gabinetów lekarskich . I obowiązkowo każda wizyta w przychodni czy szpitalu z pełnym rachunkiem wykonanej usług i do rąk pacjenta w chwilę po opuszczeniu gabinetu a nie po kilku dniachi. Jednocześnie należy określić wysokość kwoty ubezpieczenia pacjenta . Wtedy pacjent zwróci uwagę na powszechne praktyki szpitali pojegające na: wpisywaniu czasu trwania pobytu w szpitalu ZAWSZE dłuższego niż rzeczywisty, wykonywaniu zabiegów nie zawsze zgodnych z prawdą, podawaniu przez szpital leków ,które pacjent musi sam kupić . I to z grubsza tyle.

 • anus(2012-12-28 15:16) Odpowiedz 00

  ...pobożne życzenia,nierealne propozycje w Polsce..?
  medycy---do tego (NIGDY) nie dopuszczą,,!!

 • baca(2013-01-03 17:54) Odpowiedz 00

  do 6: republikanin--Dlaczego rząd PO chce, by o pakcie fiskalnym było jak najciszej?

  Dlatego, że pakt fiskalny jest w gruncie rzeczy sprzeczny z polską Konstytucją. Jest też umową międzynarodową niekorzystną dla naszego kraju. Rząd jest świadomy, że ma większość w parlamencie i dlatego nie myśli zajmować się debatą na ten temat.
  A taką debatę po prosty by przegrał. Ta świadomość sprawia, że rządzący chcą zdeprecjonować rangę debaty o ratyfikacji paktu.

 • ciekawska(2012-12-28 22:47) Odpowiedz 00

  A czy żyć to jeszcze można, czy tylko zdechnąć?...

 • baca--Czy ktoś jest zaskoczony ?(2012-12-29 15:47) Odpowiedz 00

  POdatki pewno spadną

 • baca--Czy ktoś jest zaskoczony ?(2012-12-29 15:53) Odpowiedz 00

  eksperci z Fundacji Obywatelskiego Rozwoju nie mają wątpliwości:

  Rząd dzisiaj sięga PO pieniądze , które będą potrzebne w przyszłości.
  -Rachunek ten zaciągany jest na koszt przyszłych emerytów i podatników podczas gdy obecna ekipa rządząca będzie odpoczywać na emeryturze - "zasłużonej zapłacie za trudy życia", która zapewne będzie miała niewiele wspólnego z emeryturą otrzymywaną przez przeciętnego Polaka (...). Obecny rząd nie poniesie konsekwencji swoich działań. Kosztami tymi zostaną obarczeni przyszli emeryci, podatnicy i rządy, a w szczególności dzisiejsi 50-latkowie, których emerytury miały być finansowane w części z Funduszu Rezerwy Demograficznej, oraz dzisiejsi młodzi, których podatki będą musiały pokryć deficyt ZUS.

 • Stanek(2013-01-20 18:38) Odpowiedz 00

  Wikary chyba myślisz inaczej
  jeśli już to ksiądz terz powinien mieć kasę fiskalną

  jak prawo to prawo dla wszystkich a nie dla wybranych jakieś uprzywilejowania...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama