Wbrew początkowym planom nie trzeba będzie wszystkich błędów w wystawianych fakturach poprawiać fakturą korygującą.
Takie rozwiązanie od 1 stycznia 2013 r. zakładał pierwotny projekt zmian w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 68 poz. 360). Projekt został jednak zmodyfikowany.
Obecnie pomyłki dotyczące niektórych pozycji, jak NIP, numer faktury czy data, można korygować notą korygującą. Rezygnacja z możliwości stosowania tego rozwiązania spowodowałaby, zdaniem PKPP Lewiatan, konieczność wprowadzenia zmian do systemów informatycznych, co byłoby czasochłonne i wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.
Ostatecznie w wyniku konsultacji społecznych przepis umożliwiający stosowanie not korygujących pojawił się w rządowym projekcie zmian w ustawie o podatku od towarów i usług (po pierwszym czytaniu w komisji finansów publicznych – druk nr 863). Ma on wejść w życie od 1 stycznia 2014 r.
Jednocześnie Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy ministra finansów, zapewnia, że nie powstanie luka prawna związana z planowanym wejściem w życie znowelizowanych przepisów rozporządzenia od 1 stycznia 2013 r. Do projektu zostały bowiem wprowadzone przepisy dotyczące not korygujących.
Etap legislacyjny Projekt rozporządzenia